Chudnutie s rozumom

Please enter banners and links.

Zostavte si stravovací plán sami! Áno, študovaný odborník by pravdepodobne dokázal pre vás pripraviť ideálne riešenie „na mieru“, ale pri troche snahy to zvládnete aj bez neho. V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť niekoľko základných odporúčaní na ktoré by ste nemali zabúdať.

 

Na úvod treba povedať jednu veľmi dôležitú vec: základom stravovacieho plánu nikdy nie je princíp žiadnej „zaručenej“, „osvedčenej“, „rýchlej“ alebo inej diéty. Diéty môžu mať pozitívny vplyv na rýchle zhodenie kíl, bohužiaľ sa však spájajú s neželeným jojo efektom a zároveň môžu byť príčinou zdravotných problémov, keďže mnohé diéty opomínajú viaceré dôležité zložky potravy.

 

Diéta a kvalitne zostavený individuálny stravovací plán však majú jednu vec spoločnú – zníženie príjmu kalórií. Je tu však jeden zásadný rozdiel a to, že individuálny stravovací plán zahŕňa široké spektrum potravín, čo znamená, že vášmu telu by počas jeho dodržiavania nemalo nič chýbať. Diéta je založená na určení jedného alebo výnimočne viac druhov jedál a nemôžete konzumovať nič iné, z toho vyplýva, že vášmu telu takmer okamžite po začatí držania diéty bude nejaká látka, živina, vitamín, minerál alebo stopový prvok chýbať. Toto sa najčastejšie prejavuje únavou, bolesťou hlavy, nespavosťou, vypadávaním vlasov, rednutím nechtov a podobne. Samozrejmosťou je následné priberanie na telesnej hmotnosti z toho dôvodu, že telo si všetky živiny, ktoré mu chýbali chce „uložiť“ pre prípad, že sa znovu rozhodnete mu niečo odoprieť.

 

Poďme ale od diéty k individuálnemu stravovaciemu plánu. Vy najlepšie poznáte samých seba. Viete čoho sa viete vzdať, naopak kde sú vaše slabosti. Vy viete koľko máte pohybu, koľko času a energie viete obetovať cvičeniu. Určite si reálne ciele, ak ste presvedčený, že bez čokolády nevydržíte, tak si ju z času na čas doprajte, snažte sa obmedziť množstvo, ale stále to je lepšia stratégia, ako si dať nesplniteľný cieľ na ktorom sa rozsype celý váš plán. Je však pár zásad, ktoré by ste mali dodržať za každé cenu:

  1. vylúčte potraviny vyrábané z bielej múky resp. tie v ktorých biela múka tvorí veľkú časť. Nahraďte ich celozrnnými a viaczrnnými výrobkami.
  2. konzumujte len nízkotučné mlieko
  3. šunku s obsahom mäsa minimálne 80 %
  4. syry s maximálnym obsahom tuku 25 %
  5. zvýšte príjem ovocia a zeleniny
  6. snažte sa úplne vylúčiť konzumáciu potravín vyprážaných, pečených alebo inak pripravovaných na tuku

 

Od rozhodnutia chudnúť vedia dlhá cesta k samotnému začiatku chudnutia a ešte dlhšia k schudnutiu, ak je však vaše presvedčenie a motivácia dostatočná, tak určite neodporúčam vydať sa ľahšou cestou brutálne diéty a čakať zázraky na počkanie. Určite si jasný a zároveň reálny plán chudnutia a efekt sa dostaví, buďte trpezliví.

 

Autor je osobný tréner a výživový poradca – doplnky výživy od Fitnesclub

FOTO: luigi diamanti