Čas (príjemných) rodinných stretnutí

Please enter banners and links.

Len čo sa blížia nejaké sviatky, či už sú to Vianoce alebo oslavy narodenín v kruhu rodiny, začíname byť podráždení a hľadáme v sebe odvahu zúčastniť sa. Niektorí z nás dokonca hľadajú výhovorky prečo nemôžu prísť, alebo len s veľkým sebazaprením prekročia prah dverí. Čo sa zmenilo, že sa s príbuznými odmietame stretávať?

Typické rodinné posedenie

V našich končinách sa obvyklé rodinné stretnutie koná v domácom prostredí, menej často je to reštaurácia alebo bar. Kedysi boli takéto posedenia veľmi dôležité a jednotlivci sa dokonca tešili na spoločnosť iných. V súčasnosti sme skôr zmätení pretože polovicu príbuzných sme ani nevideli a netušíme kam sa máme zaradiť.

Jedlo ako spájací nástroj

Oslava sa, ako inak, spája neodmysliteľne s jedlom. To hrá dôležitú úlohu a bez neho by to v konečnom dôsledku ani nešlo. Pri čom inom by ste sa stretli ak nie pri sviatočnom obede, záhradnej párty alebo pri letnej grilovačke? Jedlu je tak právom prisudzovaná schopnosť spájať ľudí. Spoločné stolovanie uvoľňuje napätie, veď nie nadarmo sa vraví „s týmto človekom by som sa stôl nesadol“.

Otázky na telo

V amerických filmoch vyzerajú rodinné stretnutia úplne idylicky. Všetci sedia šťastne za jedným okrúhlym stolom a bavia sa na rôzne témy s úsmevom na tvári. U vás to možno nefunguje aj preto, že vaši blízky zo seba chŕlia dotieravé otázky smerujúce k vám.

Zvedavé, miestami až drzé otázky s ponižujúcim tónom sú skutočne nepríjemné, a keď sa k nim navyše pridá irónia je každému jasné, prečo odídete medzi prvými. Problémom rodinných osláv sú teda otázky na ktoré radšej nechceme odpovedať. Nemusia všetci vedieť prečo ešte žijete sama bez partnera, o koľko ste širšia v bokoch a prečo vaše dieťa chodí s mužom bez dobrého vzdelania.

Závisť medzi blízkymi

Stretávky jednotlivo s asi lepšie a znesiteľnejšie ako spoločné, lebo všetci sa nemusia navzájom dobre znášať. A práve „alergia“ na niekoho z rodiny vedie k závisti, ohováraniu, pokrytectvu, pretvárke, a v neposlednom rade aj k snahe pridať čo najviac členov rodiny na svoju stranu.

Veľakrát sme tak svedkami toho, že si príbuzní majetok závidia viac než cudzí ľudia.

Rodina ako meniaci sa organizmus

Rodinné vzťahy sú komplikované a menia sa podobne ako všetko živé okolo nás. Veľmi rýchlo sa z celkom spokojnej rodiny stane rozhádaná skupina ľudí ktorých okrem spoločnej krvi nespája nič iné. Dochádza k nedorozumeniam; už aj maličká chyba v interpretácii môže viesť ku konfliktu.

Prečo odmietame svoju rodinu?

Francúzsky sociológ F. de Singly vidí príčinu v postupnej individualizácii – človek sa vníma stále viac jednotlivo. Sme čoraz viac vyvádzaní zo skupín a snažíme sa byť nezávislí. Kedysi bola rodina viac ako jednotlivec a česť rodiny bola postavená nad blaho jednotlivca.

Podľa spomínaného sociológa je výsledkom našej samostatnosti kríza sociálnych väzieb a už nie ej možný návrat späť k tradíciám. Sloboda sa postavila pred stabilitu.

Psychologička Virginia Satir tvrdí, že fungujúca rodina, o akej ľudia snívajú, nevznikne sama od seba. Snažiť by sme sa podľa jej slov mali všetci.

Nekomplikujte si to ešte viac

Niekedy si stretnutie s blízkymi sťažujeme viac než je „zdravé“. Občas je dobré nechať veci len tak plynúť a ktovie, možno sa z oslavy vykľuje pekná zábava s dobrými spomienkami.

Nechoďte už vopred naštvaní, pokúste sa o neutrálny postoj. Vyvarujte sa hádke s partnerom ktorá by mohla nastať už v aute na ceste. Kontroverzné témy si nechajte radšej pre seba lebo aj vás by sa citlivá téma dotkla. Neuberajte iným slobodu zbytočnými otázkami.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: photostock