Burčiak, cigánska, kolotoče: To je Vinobranie 2011!

Please enter banners and links.

Prichádza jeseň a s ňou aj tradičné oberačkové slávnosti, ktorým predchádzal zber hrozna. Po vyslovení slova „Vinobranie“ sa každému z nás vybaví degustácia výborného burčiaku, cigánska pečienka, lokše, kolotoče, koncerty, jednoducho zábava. Pre pestovateľov vína je to výsledok ich celoročnej práce a práve v tomto období zberajú svoju úrodu. Také je každoročné vinobranie, slávnosť vinohradníkov a vinárov, inak nazvané aj ako obdobie vinohradníckych dožiniek. Snáď nie je nikto, kto by nevedel, o čo ide na týchto slávnostiach, ale málokto vie, odkiaľ sa vlastne vinobranie vzalo?

Prvé správy o vinobraniach pochádzajú až z 13. storočia, kedy sa tieto slávnosti konali v Pezinku. Kedysi mali skôr charakter ďakovných osláv spojených so symbolickým odovzdávaním prvých plodov zemepánovi, ktoré trvali od piatku do nedele. Samozrejme, v minulosti to nevyzeralo tak ako dnes, teda slávnosti sprevádzané kolotočmi, diskotékou či koncertmi. Vtedy si vystačili len s vyhrávaním cigánskej muziky a neskôr pribudli aj alegorické sprievody, na ktorých čele stál alegorický voz ozdobený stuhami a listami viniča. Dnes by si len málokto vedel predstaviť takú zábavu ako kedysi. Slávnosti však stratili svoje čaro začiatkom 20. storočia kvôli hospodárskej recesii. Neskôr sa však vinobrania konkrétne v Pezinku obnovili na podnet mestskej rady a odvtedy sa naplno začali konať od roku 1959 aj v Modre. V súčasnosti si jesenné vinobranie zachovalo svoju spoločenskú aktuálnosť a koná sa v Modre, Pezinku a Rači, obvykle v strede až koncom septembra. Ak ste zmeškali vinobranie v Pezinku, ktoré sa konalo 16. – 18. septembra, máte možnosť to napraviť týmto víkendom!

Ochutnávka sladkého muštu a degustácia vína sa koná na modranskom vinobraní  v dňoch od 23. – 25. septembra 2011. Modra sa môže pochváliť hlavne koncertmi speváckych hviezd ako napr. Tina, Cigánski Diabli, Taktici alebo Bukasový Masív.

Burčiaková veselosť vás čaká aj na račianskom vinobraní, v tých istých dňoch ako v Modre. Všetko bude vo víre kolotočov a hudby a hlavne výborného burčiaku. Tento rok je však v znamení noviniek – Račianskeho chotára a zvieracej mini-farmy pre deti, v prípade ak neviete, kam uložiť svoje deti pri ochutnávaní vínka. Čakajú na vás tiež vernisáže, výstavy, športové súťaže, koncerty, kolotoče, tanečná Oldies party rádia Viva, jednoducho tradične veselá nálada.

Okrem pestrej ponuky gastronomických špecialít s bohatým kultúrnym programom ponúkajú obe mestá predovšetkým burčiak červený, riedený, tmavohnedý, žltý. Na vinobraní sa určite oplatí zahodiť zásady zdravej výživy a aspoň raz v roku si dopriať to, čo nám tieto slávnosti ponúkajú:  lokše, langoše, kačky, husi, živánska a iné.

Každý si  nájde svoj dôvod zúčastniť sa oberačkových slávností. Ruku na srdce, dôvodom nie je  vzdať poctu práce vinohradníkov a vinárov ako sa to hovorí, ale  vychutnať si sladký burčiak s cigánskou a s partiou kamarátov pri výbornej hudbe, jednoducho zažiť tú atmosféru každoročných vinobraní!

Napísala:  Jana Petrejová

Foto:  Freedigitalphotos.net