Budiš svetlo

Please enter banners and links.

Bolo by takmer nemožné zovšeobecniť, aké osvetlenie je najideálnejšie pre rezidenčné bývanie a aké pre administratívne a kancelárske priestory. Každý z nás totiž svoj pracovný, ale aj voľný čas využíva inak. Práve preto je také skvelé, že súčasný trh ponúka osvetlenie skutočne pre každého a na každú pracovnú či oddychovú činnosť.

Naše nároky na osvetlenie sú rôzne

Tak ako sú rôzne naše osobnosti a naše záujmy, tak odlišné sú aj naše nároky na osvetlenie. Niekto celý pracovný deň trávi za počítačom alebo na prácu potrebuje dostatočne silné svetlo. Po príchode domov iste uvíta možnosť relaxačného či náladového osvetlenia, pri ktorom si oddýchnu nielen oči, ale aj myseľ. A naopak, sú ľudia, ktorí pracujú prevažne vonku a po práci si radi niečo dobré prečítajú alebo pozrú. Rovnako sú rozdielne nároky na osvetlenie u rôznych vekových kategórií. Kým mladí ľudia nemajú problém niečo si prečítať ani pri slabšom svetle, starší ľudia už potrebujú na takéto činnosti podstatne vyššiu svietivosť. A presne z týchto rozdielov vyplýva aj výber svietidiel do domácnosti.

Variabilita osvetlenia uspokojí celú rodinu

Pri výbere osvetlenia do domácnosti treba brať do úvahy potreby všetkých členov rodiny. Okrem efektných lustrov či dizajnových lámp je dôležité prihliadať aj na kvalitu osvetlenia jednotlivých svetelných zdrojov. Iný typ a intenzitu svetla predsa potrebujeme na bežné činnosti, ako je stolovanie či večerné ničnerobenie, a iné svetlo potrebujú na učenie deti. Aj sledovanie televízie či príprava večere by mali mať výber svietidla prispôsobený týmto činnostiam. Nutnosť viacerých druhov osvetlenia sa pre moderného človeka stáva takmer podmienkou. Nie je však potrebné, aby bol náš dom showroomom dizajnového osvetlenia. Na to, aby sme uspokojili naše potreby a požiadavky, bude celkom postačujúce, ak budú naše lampy, lustre či bodové svetlá maximálne kvalitné a zapadnú do prostredia konkrétnej miestnosti. Ak si zvolíme centrálne osvetlenie trochu odvážnejšie, uspokojíme tým síce svoju snahu o dokonalosť, no rovnako dobre nám poslúži aj luster, ktorý nebude práce stredobodom miestnosti. Naše oči si zaslúžia, aby sme ich rozmaznávali a zbytočne nenamáhali. Kvalitné osvetlenie v zamestnaní by preto nemalo byť to jediné, ktoré im doprajeme.