Bolestivá ovulácia

Please enter banners and links.

Ovulácia – stav, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníkov a putuje cez vajcovody, čakajúc pri tom, že cestou stretne spermiu, s ktorou splynie. Ak sa tak nestane, telo ho vylúči spolu s maternicovou výstelkou. Tento jav sa nazýva menštruácia a väčšinou prebieha každý mesiac, vždy v jednom z vaječníkov a približne v rovnakom čase, a to obvykle 14 dní od prvého dňa menštruácie. Žiaľ, sú medzi nami aj také dámy, ktoré potvrdia, že ovulácia dokáže poriadne potrápiť a zabolieť.

 

Pár faktov o ovulácii

Od vypudenia z vaječníka žije vajíčko maximálne 24 hodín. Všetky ženy sa narodia s miliónmi vajíčok, ktoré čakajú na svoju chvíľu.  Môže sa stať, že vplyvom veľkých životných zmien, stresu, pri zmene klímy a určitom diskomforte žena ovuláciu nebude mať a jej menštruácia príde v inom čase. Pre mnohé je zasa ovulácia obrovskou príležitosťou stať sa matkou. Tie, ktoré sa o to usilujú už dlhší čas, sledujú signály svojho tela, rátajú, zapisujú, merajú teplotu a príliš sa spoliehajú, že otehotnenie majú „vo svojich rukách“. Lenže príroda je väčšia pani a treba sa jej úplne podriadiť. Hlavný signál, ktorým dáva najavo, že je ten „správny čas“, je aj zvýšené množstvo cervikálneho hlienu, dokonca v niektorých prípadoch aj slabé „špinenie“. Od oplodnenia vajíčka spermiou trvá približne 6 – 12 dní, kým sa vajíčko usadí v maternici a začne rásť nový život.

 

Keď to bolí

Mnoho žien zažíva pravidelne bolestivú ovuláciu. Ak sa to stane prvýkrát, neprikladáte tomu význam, lebo ani netušíte, z čoho vás môže bolieť podbruško. Potom sa to stane zas a znova, až si všimnete, že sa to deje približne v rovnakom čase každý mesiac. Bolesti pripomínajúce tie menštruačné – akési pálenie, pichanie, tlačenie. Prečo to bolí? Vajíčko je obalené folikulárnou tekutinou, ktorá môže podráždiť brušnú dutinu počas toho, ako sa vyplavuje a putuje vajcovodmi. Po čase sa táto zložka vsiakne a bolesť zmizne. Môžete to pociťovať niekoľko minút, hodín či dokonca pár dní. Lieky proti bolesti vám pomôžu zbaviť sa týchto nepríjemných pocitov behom pár minút, ale zaberie aj teplý obklad či kúpeľ. Ak si však nie ste istá, či sa za týmito bolesťami ukrýva práve ovulácia, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý to buď potvrdí, alebo zistí inú príčinu vášho trápenia. Môže ísť napríklad o neželané cysty či pohlavné choroby, zápaly, baktérie a iné nebezpečné varianty. Skúsený gynekológ vám neraz potvrdí, že dnes už ide o bežný jav, ktorý však treba sledovať. Príroda tak veľmi lacným a jednoduchým spôsobom dáva najavo, že v tieto dni si radšej „dávajte pozor“.

FOTO: pexels.com