Please enter banners and links.
Obezita je vlastne nadmerné hromadenie energetických zásob v podobe tuku. Ale prečo toto ochorenie vzniká? Väčšinou príčina nie je len jedna a len málo prípadov je spôsobených napríklad hormonálnou poruchou. Často však sú príčiny kombinované a dôležitú rolu hrá hlavne veľký príjem energie, málo pohybu a aktivity, ale i dedičné a psychické vplyvy.
Moderné výskumy však stále objavujú nové a nové mechanizmy vzniku obezity. V poslednom čase sa hlavne hovorí o poruche na úrovni regulácie pocitu sýtosti v hypotalame. Ako to však funguje presne možno zistíme čoskoro a možno aj nikdy.
Keď už hovoríme o obezite, je dobré vedieť, že ju delíme na „ženský“ a „mužský“ typ. Mužský typ je charakteristický hromadením tuku v oblasti brucha a označuje sa ako „jablko“. S týmto ochorením je spojené vyššie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Naopak ženský typ obezity spoznáme vďaka ukladaniu tuku v oblasti bokov. Hovoríme tomu „hruška“.
Už teda vieme, čo to obezita je. Ale ako s ňou bojovať? Názory sa rôznia aj v tomto. Samozrejme ak ide o obezitu kvôli hormonálnej poruche, tak toto môže riešiť iba lekár. Ak ale hovoríme o obezite, ktorá vznikla kvôli zlému stravovaniu a životnému štýlu, tak sa stačí riadiť pár pravidlami a boj sa môže začať.
Dôležité je teda začať chudnutie. Hovorí sa to ľahko, ale treba mať naozaj odhodlanie aby sme to vydržali. Ak teda nie ste presvedčení o tom, že to zvládnete, ani nemá veľmi zmysel začínať. Ak ale naozaj chcete niečo dokázať, tak len smelo do toho.
Aby sme úspešne znížili hmotnosť, treba v prvom rade zmeniť náš spôsob stravovania. Fast-foody a jedlá s vysokým množstvom tukov by sme mali úplne vypustiť alebo obmedziť na minimum. Do jedálnička treba naopak zaradiť oveľa viac ovocia a hlavne zeleniny. Receptov na zdravé jedlá nájdete všade plno, a tak si určite vyberiete také, ktoré bude mať nízku energetickú hodnotu a zároveň vám bude chutiť.
No nejde len o druh jedla, ktoré jeme. Veľmi dôležité je jedlo si v priebehu dňa rozdeliť na viac menších porcií. Takto totiž budeme neustále sýty a pritom toho nezjeme až toľko. Treba myslieť aj na to, že viac energetické jedlá by sme mali konzumovať v prvej časti dňa a na večer by sme si mali nechať naozaj diétne jedlá. Dobré je aj niekoľko hodín pred spaním nejesť vôbec nič a odolať v tomto čase lákavej chladničke. Pretože práve večerné prejedanie sa je prvým nepriateľom štíhlej línie.
Po zmene stravovania musíme do svojho programu samozrejme zaradiť aj cvičenie. Na naštartovanie organizmu je dôležité do svojho cvičebného programu zaradiť aeróbne cvičenie, ktoré nám pomôže zhodiť kilá. A následne, či zároveň s tým musíme začať používať aj cviky na chudnutie. Tie nám pomôžu zapracovať na konkrétnych problémových partiách, či už ide o bruško, boky alebo zadok.
Ak sme teda pevne rozhodnutí zbaviť sa obezity, treba sa držať nasledovných pravidiel: jesť zdravo, pravidelne a v menších porciách, cvičiť čo najčastejšie a posilňovať svaly. Vďaka tomuto plánu síce neschudnete všetky nadbytočné kilá za týždeň, či mesiac. Ale postupom času sa určite dostanete na ideálnu váhu, budete sa cítiť lepšie a čo je hlavné: nebude nasledovať žiadny jo-jo efekt ako pri radikálnych a drastických diétach.
Foto: Ambro