Biele škvrny na nechtoch – zabudnite na mýty o nich

Please enter banners and links.

Zvyčajne sú to iba malé nenápadné bodky alebo čiarky bielej farby. Naše nechty s týmito škvrnami vyzerajú akosi „nezdravo“  a nevzhľadne, a tak ich najmä ženy rady prekrývajú všakovakými farbami. Keď sa nám „zrazu“ objavia na nechtoch, je to vari signál nesprávneho stravovania?

 

Je to len poranené nechtové lôžko

Ak ste aj vy uverili, že biele škvrny na nechtoch vznikajú kvôli nedostatku vápnika, tak zrejme ostanete poriadne šokovaní. Hlavnou príčinou ich vzniku je totiž iba obyčajný náraz na necht. Či už v kancelárii alebo pri domácich prácach, dokonca i pri hre s deťmi. Nemusíte si to ani uvedomiť. Nechtové lôžka sú totiž také citlivé na akýkoľvek náraz, že zareagujú práve takýmto spôsobom. Je to akoby ich „modrina“. Tým, že rastú, tak si biely fliačik všimneme najskôr o pár dní.

 

Ako sa ich zbavíme?

Nuž, pokiaľ nechceme nosiť stále na našich prstoch akési „chrániče“, vedzte, že vzniku bielych „votrelcov“ nezabránime. Niekedy si jednoducho potrebujeme silnejšie buchnúť do stola, keď si to situácia vyžaduje. Potrebujeme častokrát vynaložiť veľkú silu pri vykonávaní prác v domácnosti alebo na všetko pozabudnúť a s nadšením sa pustiť do hier s našimi deťmi. Keď sa škvrny objavia, je to iba následok našej veľkej snahy a dôkaz, že sa celí vkladáme do našej činnosti. A či sa dajú iba jednoducho vyzmizíkovať? Na toto sme asi malí páni. Musíme si počkať, až úplne vyrastú, avšak dovtedy sa môžu objaviť ďalšie.

 

Kedy to začne byť problém?

Pokiaľ sú však vaše nechty podozrivo biele alebo sú celé až príliš pokryté bielymi škvrnami, je vo vašom dobrom záujme navštíviť ordináciu lekára. Niekedy totiž môže ísť aj o závažný zdravotný problém. Nezanedbajte preto varovné signály svojho tela a včas zareagujte. Biele nechty často signalizujú ochorenie srdca, pečene, obličiek alebo začínajúcu cukrovku. Niekedy sa škvrny objavia kvôli chorobe. Ak ste mali horúčku alebo chrípku, váš organizmus spojil všetky sily na to, aby ste boli čo najskôr fit, a preto nechty v tom čase nedostávali svoju „výživu“.

FOTO: pexels.com