Bez otca

Please enter banners and links.

Slobodné matky sa často stretávajú s názorom, že nebudú schopné vychovať dieťa bez otca. Aj sama matka je schopná svoje dieťa vychovať, netreba sa nechať odradiť. Otec síce bude chýbať, no nikdy neviete aký muž príde po čase do vášho života…

 

Správny prístup

         Mnohé ženy sa po odchode partnera uzavrú do seba a vytvoria si vlastný svet do ktorého uzavrú aj svoje dieťa. Takáto výchova vedie k tomu, že je dieťa úzkostlivé a len ťažko sa neskôr v živote prispôsobí zmenám. Odchod partnera je zaiste ťažkou skúsenosťou, ale po čase začnite opäť žiť – prospeje to nielen vám, ale aj vašej ratolesti. Sklamanie ešte nie je dôvod na to, aby ste zanevreli na mužov úplne; tešte sa z nových kontaktov. Nezabúdajte, že ste nielen matkou, ale predovšetkým ženou.

Okrem uzatvorenia sa do seba robia ženy aj druhú najčastejšiu chybu – zmenia sa na slúžky. Niektoré matky vynahrádzajú otca dieťaťu tým, že mu plnia všetko. Dieťa sa po čase nebude schopné o seba postarať a nenaučí sa s ostatnými vychádzať čo bude predovšetkým na jeho škodu. Neslúžte svojmu dieťaťu, nie je nutné mu všetko plniť lebo ani sám život k nemu nebude len pozitívny.

 

Potreba muža

         Pri výchove vám, aj keď si to možno nebudete chcieť priznať, bude chýbať muž ktorý by vášmu dieťaťu dal iný pohľad na svet. Muž vnáša do rodiny akýsi nadhľad, mužský pohľad a vzor toho ako sa správa opačné pohlavie. Dáva deťom obvykle viac priestoru, menej kontroluje, podporuje v deťoch zdravú súťaživosť a ochotu riskovať. Otec tak chýba rovnako synovi ako dcére – pre chlapca je vzorom, dievčaťu pomáha budovať ženskosť.

 

Nový otec

         Skôr alebo neskôr stretnete očarujúceho muža po boku ktorého získate opäť chuť do života. Vaše dieťa bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať čas na zoznámenie a prijatie; dôležitá je trpezlivosť. Primerane dieťaťu podľa jeho veku vysvetlite dôvody, pre ktoré to s biologickým otcom nevyšlo a tiež aj to, že nový muž je pre vás dôležitý a je podstatné nájsť správne smerovanie spoločne. Nový, náhradný otec, má podľa psychológov plné právo dieťa usmerňovať, poradiť mu, vychovávať ho a rozhodovať o dôležitých otázkach.

 

Na záver ešte jeden dôležitý fakt – nezostávajte vo vzťahu iba pre dieťa. Ako sme už uviedli vyššie, otec je pre dieťa vzorom. Tyran, alkoholik, hazardér alebo chronický neverník nie sú dobrým príkladom. Myslite na to, že výchovu zvládnete lepšie sama než v takomto vzťahu.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net