Balerínky alebo lodičky: čo je pre nohy najlepšie?

Please enter banners and links.

ID-100149854Ženy môžeme veľmi jednoducho rozdeliť do dvoch skupín – jedny zastávajú nosenie rovných balerínok, iné preferujú lodičky. Čo je ale pre nohy najlepšie? Akú obuv nosiť tak, aby chodidlá a nohy boli v pohode?

 

Balerínky: pohodlné, ale nevhodné na každodenné nosenie

Odborníci z oblasti pediatrie často zalamujú rukami keď počujú, že ženy nosievajú pravidelne každý deň balerínky. V prvom rade je podľa ich problémom tenká podrážka, ktorá doslova ubíja nohy tým, že cítite každý kamienok alebo nerovnosť počas chôdze. Ďalší problém je v oblasti päty – v balerínkach totiž päty nie sú dostatočne stabilné, a to vedie k tzv. vybočeniu päty do strany. Toto vybočenie spozorujete keď balerínky vyzujete a oblasť piet bude zohnutá do strany.

Ak nosí balerínky často dievča u ktorej sa nohy ešte vyvíjajú, dochádza pomerne často k vzniku „dvojitej päty“.

 

Lodičky: krásne, ale náročné pre nohy

ID-100159611

Lodičky sú nepochybne to najženskejšie, čo si môžete obuť, pretože zlepšujú celkový dojem z postavy a formujú tvar nôh. Hlavne stehná sú pri chôdzi v lodičkách oveľa krajšie, napnutejšie, každý krok pôsobí sebavedomejšie. Na druhej strane ale práve opätky (hlavne tie vyššie) pri každodennom nosení nadmerne zaťažujú priečnu klenbu. Bolesť nôh a napätie, ktoré cítite po celom dni v lodičkách, sú spôsobené presileným svalstvom.

Úplnou pohromou sú lodičky na vysokom opätku so zúženou špičkou, ktorá pri častom nosení spôsobí prekrývanie prstov na nohách a po čase aj postupné vybočovanie palca. Výnimkou nie sú ani zarastajúce nechty nakoľko v lodičkách nie je priestor na ich pohodlie.

 

Čo teda nosiť?

Striedajte, striedajte a striedajte. Doprajte si trebárs v pondelok lodičky na vysokom opätku, v utorok balerínky, v stredu a vo štvrtok lodičky na nižšom opätku. V piatok tenisky a na víkend znova lodičky s vyšším opätkom. Takto sa nohy neunavia, vyhnete sa otlakom i zhrubnutej koži v oblasti prstov a chodidla.

Čo sa týka ideálneho opätku – ten by mal mať 2 až 3 centimetre.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net