Bábätko v zimnom období

Please enter banners and links.

Nech je už akékoľvek počasie, dieťa by podľa detských lekárov malo byť von na čerstvom vzduchu. Toto nepísané pravidlo platí aj v zime, no v tomto ročnom období treba dieťa poriadne obliecť a zvoliť správnu starostlivosť.

 

Dojčatá

            Opatrnosť v zime je namieste najmä pri dojčatách. Spočiatku im stačí približne polhodina v kočíku na balkóne alebo inom mieste mimo silného vetra. Dieťatku nezabudnite natrieť všetku pokožku vytŕčajúcu spod oblečenia ochranným krémom. Pamätajte, že takéto malé dojča s porovnaní s dospelým človekom omnoho ľahšie omrzne pretože pokožka je tenká, mazové žľazy ešte nie sú vyvinuté a nefunguje ani termoregulácia. Okrem toho pokožka drobca zadržiava viac vody.

 

Starostlivosť krémovaním

            Vhodný je ochranný krém alebo iný mastný krém. V žiadnom prípade nepoužívajte hydratačný. Dobre skontrolujte zloženie používaného krému lebo možno sa vám to nezdá, ale vaše dieťa toho do pokožky vstrebá viac než my, dospelí.

Dieťatko nekrémujte vonku vo vetre a mraze. Tvár, ruky a uši ošetrite ešte doma asi tak polhodinu pred odchodom na prechádzku, inak riskujete popraskanú kožu a nepríjemné začervenania.

 

Cumlík a zima

            Neustále cmúľanie cumlíka v mraze u citlivej pokožky vyvoláva drobné ranky okolo úst. Tie sú potom červené a dieťa štípu. Ak nepomôžu hračky či dohováranie pomôžte si krémom pre deti – zľahka ním pretrite pery a kožu okolo úst. Vďaka takémuto ošetreniu sa zníži trenie a oblasť okolo pier bude menej podráždená.

 

Tomuto sa radšej vyhnite

            Na každom používanom kréme starostlivo čítajte zloženie. Vyhnite sa parfumom, stabilizátorom, emulgátorom a parafínom. V zime sa nehodí (a to platí aj pre vás) pomarančový olej, mentol a extrakty rôznych čajov nakoľko tieto látky v kombinácii s mrazom môžu vytvárať omrzliny.

Na záver malá rada: svoje krémy na pleť dávajte dieťaťu až od dvanástich rokov pretože až vtedy sú vyvinuté ochranné mechanizmy pokožky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net