Art Film Fest 2011 – Trenčianske Teplice

Please enter banners and links.

Začala sa letná festivalová sezóna a skvelou príležitosťou na rodinný výlet alebo odreagovanie sa s priateľmi pri kvalitných filmoch je práve Art film fest.

Art film fest je medzinárodný filmový festival, ktorého 19. ročník sa bude konať 17. – 25. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Návštevníci  budú mať možnosť vidieť filmy a dokumenty z filmových festivalov ako je Cannes alebo Benátky, čiže snímky svetového kalibru, ale to ani zďaleka nie je všetko, čo tento festival prináša. Predstavia sa i domáci nadaní umelci so svojimi dielami. Tohto roku budú mať hostia príležitosť vidieť tieto kategórie súťažných snímok:

· medzinárodná súťaž hraných filmov

 • · medzinárodná súťaž krátkych filmov
 • · Európske zákutia
 • · Láska a anarchia
 • · Okolo sveta
 • · Prísľuby z Východu
 • · Téma: Nebezpečné deti
 • · Focus: Québec Screen
 • · Slovenská sezóna
 • · Slovenská sezóna špeciál (filmové školy na Slovensku)
 • · Nočná prehliadka
 • · Česká televízia uvádza

Novinkou 19. ročníka Art film festu  je sekcia „Nebezpečné deti“. Ide o výnimočnú sekciu, ktorá doteraz nevznikla na žiadnom inom festivale.  Predstavia sa v nej snímky ako napríklad Deti (The Children) od britského režiséra Toma Shanklanda alebo Dvojičky, 53 scén z detstva (PangPang Broder, 53 scener fran en barndom) od švédskeho režiséra Axela Danielsona. Zo sekcie „Okolo sveta“ sa na plátnach Art Film Festu po prvý raz na Slovensku predstaví snímka Králičia nora (Rabbit Hole), ktorú americká kritika vychválila a bola nominovaná na Oscara. V hlavnej úlohe sa v ňom predvedie Nicole Kidman. Snímka je dielom amerického režiséra Johna Camerona Mitchella, ktorá mala úspešnú svetovú premiéru na festivale v kanadskom Toronte.

V Trenčianskych Tepliciach sa predstavenia budú konať v troch festivalových kinách (kapacita 400 miest), z ktorého jedno bude Open Air kinematograf. V Trenčíne to budú taktiež tri kiná, ktorých celková kapacita bude 428 miest. Vstup do kinosál je možný len na základe akreditácie, platného cinepassu (festivalová permanentka) alebo jednorazového lístku (cena 2,- €). Na jednotlivé premietania si návštevníci festivalu môžu objednať rezerváciu. Na špeciálne podujatia a projekcie, ktoré sú označené „vstup voľný“ sa nevzťahuje možnosť rezervácie. Znamená to, že vstup je voľný pre širokú verejnosť. Počas konania festivalu medzi Trenčínom a Trenčianskymi Teplicami bude premávať kyvadlová doprava. Budú ju môcť zadarmo využívať držitelia cinepassov a akreditácií. Festival si za svoju dlhú 18. ročnú tradíciu získal veľké množstvo fanúšikov a nielen to. Získal si aj medzinárodné uznanie v Európe i vo svete.

Riaditeľom festivalu je Peter Nágel, prezident festivalu Milan Lasica, producent festivalu Ján Kováčik a viceprezident festivalu je Peter Hledík.

Kto festival navštívi prvý krát, istotne neoľutuje. Kto bol na predchádzajúcich ročníkoch, môže si už iba zbaliť veci, nahodiť dobrú náladu spolu s dobrým zrakom a vydať sa smerom do mesta módy.

Napísala: Martina Žifčáková