Please enter banners and links.
V tomto období neožíva len slnko, ale tiež zelená tráva plná kliešťov. Tie sú aktívne už pri 5°C, no zostávajú ešte ukryté na opačných stranách listov (zdola). Ich výskyt netreba v žiadnom prípade podceniť.
Kliešte ako také by neboli vôbec nebezpečné, keby nespôsobovali kliešťovú encefalitídu a boreliózu.
Sú všade
Kedysi pretrvával názor, že sú len v lesoch a vysokých trávach, takže pri paneláku nikomu nič nehrozí. Opak je však pravdou. Sú naozaj všade vrátane parku, pokosenej trávy pred panelákom alebo na horách. Ich výskyt je zaznamenaný už aj vo vyššie položených miestach čo kedysi nebolo zvykom. Najviac prípadov napadnutia kliešťom je hlásených v Martine, no nezanedbateľné čísla hlásia aj iné slovenské mestá.
Infikovaný kliešť
Kliešť vám nemusí spôsobiť žiadne problémy, no na druhej strane je prenášačom až päťdesiatich rôznych druhov ochorení. U nás sa najčastejšie prenáša borelióza a kliešťová encefalitída.
Kliešťová encefalitída je rozdelená do troch základných typov – západná, stredná a východná. Slovensko zaznamenáva stredoeurópsky typ ktorý je o čosi miernejší než ten horší, východný.
Ochráni vás prevencia
Pred infikovaným kliešťom vás najspoľahlivejšie uchráni očkovanie; ak by sa vám na telo prisal infikovaný kliešť žiadne z ochorení nebude spustené. Samotné očkovanie prebieha v troch dávkach. Ideálne je začať už v zime, pretože sa ochranné látky aktivujú až omnoho neskôr, najčastejšie po druhej očkovacej dávke. V ponuke sú ale tiež vakcíny v tzv. skrátenom režime, pri ktorých sa nemusíte očkovať v novembri, ale postačí vakcína podaná hoc aj začiatkom mája. Bližšie informácie vám povie lekár.
Prevencia však nemusí byť len formou očkovania. Bežne v drogériách alebo supermarketoch zakúpite repelenty. K tomu zvoľte vhodné oblečenie, obuv a snažte sa vyhýbať tráve a porastom čo najviac.
Spôsoby prenosu a príznaky
Najrozšírenejší je prenos infikovaným kliešťom, no to však nie je jediný spôsob ako dostať už spomínané choroby. Pokiaľ je mlieko nedostatočne tepelne spracované (vrátane mliečnych výrobkov) nakazíte sa od už infikovaného zvieraťa. Rovnako sa choroba prenesie aj keď vám kliešť pri odstraňovaní praskne v ruke na ktorej máte ranku.
Príznaky sú niekedy nerozoznateľné, takže treba dbať na kontrolu každého kúska pokožky na tele vždy po príchode domov. Niektorí pacienti neprejavovali žiadne príznaky, u iných sa vyskytli vyššie teploty či slabosť spojená s únavou. Ojedinele dochádza ku komplikáciám, a to k meningitíde.
Chcete ho vybrať?
Pokiaľ chcete kliešťa vybrať doma bez toho, aby ste pobežali na chirurgiu, rozhodne zabudnite na olej a zbytočné vytáčanie do najrôznejších strán, navyše s obyčajnou pinzetou. Pamätajte na to, že vírus sa prenáša slinami; ak ho točením a olejovaním vystresujete prisaje sa ešte viac čo povedie k väčšej dávke vypustených slín.
V lekárňach alebo v obchodoch pre chovateľov zakúpte pinzety určené práve na kliešte. Nasaďte si tenké gumené rukavice (aby ste predišli vyššie spomenutému prenosu nákazy cez ranku v ruke) a miesto kde je kliešť pretrite mydlovou vodou. Chyťte ho pinzetou najbližšie pri pokožke a ťahajte jemným kývajúcim pohybom von. Miesto po vytiahnutí vydezinfikujte a ak zostala vo vnútri hlava vytiahnite ju sterilným hrotom ihly.
Sledujte sa ešte štyri týždne – keby sa náhodou objavili na mieste po kliešťovi červené škvrny neváhajte a okamžite vyhľadajte lekára.
Prehliadka
Urobte si za každou vychádzkou v prírode prehliadku tela pred zrkadlom. Sledujte každý kúsok a dajte si na tom naozaj záležať. Kliešte sa prisávajú obvykle na tenkej koži kde je najviac teplo (podpazušie, krk, pod záhyb pod kolenom, za ušami), no nájsť ho môžete kdekoľvek na tele.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net