Ako vrátiť do vzťahu iskru?

Please enter banners and links.

Aj ten najpevnejší a najromantickejší vzťah časom stratí svoju čarovnú iskru. Začnete mať pocit, že muž vedľa vás je cudzinec s ktorým si vlastne ani nemáte čo povedať. Sex nie je tak vášnivý ako na začiatku, votreli sa hádky a spoločného času je stále menej. Aj napriek tomu, že zamilovanosť časom vyprchá a recept na lásku neexistuje, podľa psychológov z manželských poradní máme k dispozícii pár dobrých rád na zlepšenie a oživenie vzťahu.

 

Zmeňte postoj

         Najhoršia vec, akú môžete vo vzťahu urobiť, je otráviť samu seba negatívnym postojom. Ak si dopredu poviete, že to nemá zmysel, už je to stratené a všetko je zlé verte, že to lepšie samo od seba nebude. Neobviňujte svojho partnera z vlastnej nepohody, nenadávajte mu zbytočne a nehádžte vinu z odcudzenia iba na neho. Radšej si presne rozoberte čo vám vadí, čo vás robí nespokojnou a čo vás vo vzťahu už nudí. Až potom sa s partnerom porozprávajte a jasne predostrite konkrétne veci pre ktoré ste nešťastná.

 

Myslite na seba!

         Našou veľmi častou chybou je zabudnutie na samu seba. Po svadbe sa totiž prestávame venovať svojím záujmom, zabúdame na priateľky a všetka naša pozornosť je upriamená len na domácnosť. Čas sa však nedá deliť iba medzi dieťa, žehlenie a umývanie; potom si vašu prácu nebude nikto doma patrične ceniť a stanete sa samozrejmosťou. Deľba práce funguje aj doma – zapojte partnera, staršie dieťa a ostatných členov rodiny do domácich prác. A vy budete mať odrazu čas na kozmetiku, kaderníčku, čítanie kníh alebo na hodiny tanca ktoré ste vždy tak veľmi chceli absolvovať.

Snažte sa objavovať nové zdroje vlastného potešenia. Relaxujte od povinností, bavte sa a robte si radosť najviac ako to pôjde. Pokiaľ budete v pohode vy, zlepší sa celý svet okolo vás.

 

Komunikácia, komunikácia, komunikácia

         Rozprávajte sa, zavolajte si pokiaľ budete od seba istý čas, hádajte sa, meňte si názory, len sa neprestávajte k sebe ozývať. Nebojte sa predostrieť svoje obavy či skryté emócie.

Život si netreba komplikovať dohadmi a mlčaním, ale radšej povedať čo máte na srdci; nikdy totiž neviete, či na tom nie je podobne, len radšej nič nepovedal podobne ako vy. Dôležité je tiež nestratiť schopnosť počúvať – zlé načúvanie vedie iba k domýšľaniu a nepravde.

 

Zázračné slová

         Naučte sa povedať jednoduché, ale zázračné slová, ktoré dokážu prelomiť i tie najtvrdšie ľady. Okrem slovíčok prepáč alebo odpusť mi treba svojho partnera občas pochváliť, vyjadriť svoj obdiv nad tým čo dokázal a oceniť jeho prácu. Nezabúdajte, že vzťah lieči i spoločný humor.

 

 

Budujte vzťah na tom, čo máte spoločné a nie na rozdieloch. Stavte na čestnosť, úprimnosť a dôveru i keď to znie ako klišé. Usmievajte sa, neberte veci priveľmi vážne, vnímajte čo vraví, pýtajte sa. Ale predovšetkým pochopte, že v partnerstve nejde o boj pohlaví, ale o spoluprácu.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net