Ako vlastne káva vplýva na Váš mozog?

Please enter banners and links.

ID-10037060Káva Vás ráno prebúdza a udržuje v strehu celý deň. Ale ako vlastne táto kúzelná ingrediencia funguje? Mitchel Moffit a Gregory Brown v nedávnom videu odhalili vnútorné fungovanie kofeínu.

Prvou vecou, ktorú treba vedieť je, že naša prirodzená únava pochádza z molekuly zvanej adenozín, ktorá je produkovaná v ľudskom tele, keď sme hore celý deň. „Kým spíme, koncentrácia adenozínu klesá a postupne stupňuje bdelosť“ hovorí video. Mimochodom – čím viac adenozínu budujete, tým viac ste ospalejší.

Ranná káva je schopná zvládnuť tento proces, pretože kofeín pôsobi veľmi podobne ako adenozín do Vašich mozgových buniek.

ID-100279078

Kvôli jeho podobnej pôsobivosti sa môže kofeín viazať na adenozínové receptory vo Vašom mozgu. Ako náhle je kofeín doslova uzamknutý, na rad prichádza adenozín. Ak už na to príde, nie je žiadna šanca vyhnúť sa tomu – čo zabraňuje sviežosti a spôsobuje ospalosť.

Bez molekuly, ktorá vyvoláva vyčerpanie „naše prirodzené povzbudenia behajú široko“ hovor Joseph Stromberg.  A výsledok? Cítite sa naplno prebudený – aspoň na chvíľu.

Ale všetky dobré veci sa raz skonči a aVáš mozog rýchlo odhalí Váš trik.

Keď je adenozín neustále blokovaný na receptory, telo si tak automaticky vytvorí ešte viac receptorov – čo znamená, že budete stále potrebovať viac a viac kofeínu.

„Ak sa pokúsite prestať piť kávu, alebo jednoduchi prerušíte svoj denný príjem“ vysvetľujú Moffit a Brown, „môžu sa vyskytnúť abstinenčné príznaky a môžete sa cítiť oveľa viac unavený, akoby ste nikdy predtým kávu nepili.“

Ale kofeín môže spôsobovať aj viac, než len blokovanie adenozínu. Môže tak isto zvyšovať Vašu hladinu adrenalínu či vystupňovať Vašu náladu. „Presne ako kokaín, iba v menšej miere“ hovorí video.

FOTO: freedigitalphotos.net