Ako správne nosiť prsteň

Please enter banners and links.

Na ktorý prst si navliecť aký prsteň nemusí patriť medzi tie najväčšie záhady. Ale ak natrafíte na všímavejšiu ženu, môže vás zaskočiť otázkou, s kým ste sa zasnúbili len pre to, že svoj obľúbený prsteň, ktorý ste možno dostali od rodičov k nejakému sviatku, máte práve na tom prste, kam sa až tak nehodí. Ako teda správne nosiť aký prsteň?

Ten najdôležitejší

Najlepšie je začať hneď z ostra. Práve od snubného prsteňa a obrúčky sa odvíja nosenie všetkých ostatných prsteňov. Pokiaľ nechcete dostávať prekvapené otázky od okolia, kto je tým šťastným, ak to tak nie je, vyhnite sa noseniu „bežných“ prsteňov na prstenníku ľavej ruky. Práve tento prst je predurčený na to, aby ste prsteňom na ňom okoliu oznamovali radostnú správu. Zvyk pochádza zo starovekého Egypta, kde ale miesto klasickej obrúčky ženy nosili prstene upletené z vlasov, alebo bylín. Nasadzovali si ich práve na ľavý prostredník, pretože verili, že práve z neho vedie priamo do srdca žila lásky. Tá spolu so spojitosťou tvaru prsteňa – uzavretý, pevný kruh, mala symbolizovať večnú a pevnú lásku.

Naopak, s obrúčkou na ľavom prstenníku nepochodíte napríklad vo Francúzsku. V niektorých európskych krajinách totižto prevládala povera, že ľavá ruka je obdarená zlou energiou, či dokonca mágiou. Ak ženy nechceli do vzťahu prinášať zlé sily, obrúčky nosili na pravom prstenníku. Ale zvyk nosiť prstene z kovu a osadených kameňom pochádza práve z Európy, konkrétne zo zvyku šľachticov v 14. storočí.

Ostatné prstene

Keď je prstenník ľavej ruky obsadený pre snubné prstene a obrúčky, otvára sa sloboda nosenia ostatných prsteňov na hocktorom prste. Mnohé, údajne energetické, prstene ale predávajú aj s popismi, na ktorom prste ich nosiť. Napríklad známe detské zábavky – prstene meniace farbu podľa nálady, sa majú nosiť na strednom prste ľavej ruky. Náladový prsteň mení farmu podľa tepla a keďže väčšina ľudí sú praváci, najmenej skreslené (aj keď stále len veľmi približné) farebné výsledky získajú z prsta ruky, ktorú aj menej používajú.

Prvok tradície

Zvyk nosiť prstene na rôznych prstoch je aj silou tradície. K najznámejšiemu prsteňu, ktorý má svoju dlhú históriu, istotne patrí írsky Claddagh. Viaže sa k nemu legenda o Richardovi z Joyce, ktorý sa v zajatí vyučil u maurského zlatníka, ktorému slúžil ako otrok. Keď sa po rokoch vrátil k svojej milovanej, vyrobil jej prsteň predstavujúci ich večnú lásku a vernosť. Srdce je symbolom lásky, ruky predstavujú priateľstvo a pevný vzťah (čiže aj manželstvo) a koruna je vznešeným symbolom vernosti a oddanosti.

Ak ste boli v Írsku, istotne viete, ako sa tento zvláštny prsteň nosí. Ak slúži ako snubný, nosí sa na prstenníku ľavej ruky korunkou smerom von. Ak je na tom istom prste, ale s korunkou otočenou dovnútra, daná osoba je už vo zväzu manželskom. Na pravej ruke prsteň s korunkou von symbolizuje slobodu a nezadanosť, s korunkou dovnútra zas partnerstvo, alebo vzťah.

Či sa už rozhodnete riadiť tradíciou, alebo zvolíte vlastné spôsoby nosenia prsteňov, je čisto len na vás. Mnohé tradičné myšlienky sú ale plné krásnych symbolík. Veď aj prsteň je symbolom a to, čo pre nás znamená, nezmení ani iný spôsob jeho nosenia.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: Surachai