Ako slnko ničí naše oči

Please enter banners and links.

Nadmerné pôsobenie slnka je škodlivé nielen pre našu kožu, ale aj oči. Ak si ich dostatočne nechránime pred slnečnými lúčmi, môžeme si privodiť akútne ochorenie či postupne v očiach hromadiť problémy, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku. Dbajte preto na ochranu vašich očí a najmä počas leta noste kvalitné slnečné okuliare vybavené UV filtrom.

 

 

Najkritickejšie je dopoludnie a západ slnka

Nadmerná expozícia UV žiarenia je pre všetky bunky ľudského tela veľmi nebezpečná. Dvakrát tak pre oči. Štruktúry oka sú totiž veľmi citlivé na všetky vonkajšie podnety, ktoré ich môžu poškodzovať a ich účinky môžu byť veľmi bolestivé. Navyše, zrak je jedným zo zmyslov, bez ktorých si život azda ani len nevieme predstaviť. Oči si preto treba chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi, ktoré obsahujú UV filter. To, či sú ním vybavené aj vaše okuliare, zistíte veľmi jednoducho. Stačí, keď sa nimi pozriete na obrazovku vášho mobilu, a ak vidíte svetlo rozložené na dúhové farby, vaše okuliare vás dostatočne chránia. Zo štúdií je dokázané, že UV žiarenie je pre oči najnebezpečnejšie nie na pravé poludnie, ako by sme si to mohli myslieť, ale dopoludnia a pri západe slnka.

 

UV žiarenie je zdrojom mutácií DNA

UV žiarenie zo slnka pôsobí na štruktúry oka a nenávratne ich mení. Jeho energia je relatívne vysoká, preto dokáže poškodzovať membrány buniek či štiepiť látky obsiahnuté v oku na agresívne molekuly, ktoré spôsobujú mutácie DNA. Poškodenie oka UV žiarením môže byť buď krátkodobé alebo dlhodobé. Z krátkodobých je to najmä neinfekčný zápal spojivky, ktorý sa prejavuje nepríjemným pálením oka, začervenaním a slzením. Dlhodobé poškodenie je spôsobené hromadením mutácií DNA v štruktúrach oka, ktoré spôsobujú syntézu chybných proteínov. Z toho dôvodu dochádza k poškodeniam sietnice, rohovky, no najviac je postihnutá šošovka. Najčastejším ochorením spôsobeným dlhodobým poškodzovaním šošovky UV žiarením je šedý zákal, ktorý je nutné riešiť operačne.

FOTO: freedigitalphotos.net