Please enter banners and links.
Mať biele zuby je v poslednej dobe jedným z krokov k vylepšeniu nášho vzhľadu. Nikto vás nebude presviedčať, že úsmev s bielymi zubami nie je lichotivý, navyše takýto úsmev vytvára dojem, že máte zuby zdravé, čisté a pekné. Zuby sa časom sfarbajú, tieto škvrny nie sú vždy rovnakej farby, niektorí majú zuby sfarbené dohneda, či došeda, no väčšina ľudí ich má nažltlé. S vekom zvyknú žltnúť zuby aj kvôli poškodeniu skloviny, čo je najvrchnejšia časť zuba a chráni dentín, resp. zubovinu. Dentín je žltej farby, takže keď sa sklovina stenčuje, aj zuby vyzerajú žltšie.
Ako si teda udržiavať krásne biele zuby? Ponúkame Vám zopár rád.
1. Udržujte svoje zuby čisté
Nič lepšie ako pravidelné čistenie a ústna hygiena, aby sme sa vyhli tomu, že naše zuby žltnú, nie je. Teda dodržujte správnu ústnu hygienu – čistite si zuby zhruba trikrát denne, ak sa dá vždy po jedle. Ústna voda je tiež veľmi užitočným prostriedkom ako si udržať naše zuby čisté.
2. Obmedzte spotrebu niektorých potravín a výrobkov
Obmedzte konzumáciu potravín a produktov, ktoré zanechávajú na zuboch škvrny, ako tabak, čaj, cola, káva, atď. Aj také dobré vínko, aké nájdete na vinetum.sk, či cappucino z kávovaru zanechajú stopy na vašom úsmeve. V ideálnom prípade po každom z týchto produktov si vyčistite zuby alebo si vypláchnite ústa ústnou vodou.
3. Bikarbonát sodný a voda
Jediný účinný domáci prípravok na bielenie zubov. Dostanete ho tak, že vymiešate bikarbonát sodný (jedlá sóda) a vodu do akejsi pasty a touto zmesou si budete potierať zuby. Avšak, toto nie je vždy účinný liek. Majte na pamäti, že zuby majú tri vrstvy: vonkajšiu – zubná sklovina, strednú vrstvu – zubovina (dentín) a vnútornú vrstvu. Pomocou hydrogén-uhličitanu a vody účinne vyčistíte iba vonkajšiu vrstvu zubu, čiže iba zubnú sklovinu.
4. Pravidelne navštevujte zubára
Keď škvrna na zube prenikne z vonkajšej strany zuba hlbšie a dostane sa do strednej vrstvy, do zuboviny, nezostáva vám iná možnosť, ako ísť k zubárovi. Dentín je obklopenými akýmisi malinkými kanálikmi, ktoré sú tie, čo sa v skutočnosti sfarbujú a dávajú zubu ten žltkastý nádych. Vyčistiť si sami tieto rúrky je nemožné. Zubár pravdepodobne navrhne podstúpiť liečbu na báze gélu z karbamid-peroxidu alebo z peroxidu vodíka. Časť tejto liečby sa vykonáva v zubnej ordinácii a druhá časť sa vykonáva doma. Vždy však postupujte podľa pokynov vášho zubára.
5. Zubné pasty s bieliacim účinkom
Zubné pasty s bieliacim účinkom, tak ako je tomu u hydrogén-uhličitanu, sú účinné len na čistenie vonkajšej vrstvy zuba. Avšak, sú dosť účinné, aby sa udržali čisté tie dentínové kanáliky, potom čo ste podstúpili ošetrenie na vybielenie zubov u stomatológa.
Reklamný článok
FOTO: freedigitalphotos.net