Ako sa správne starať o šperky

Please enter banners and links.

IMG_7426Šperky sú obľúbeným doplnkom každej ženy. Málokto ale vie, ako taký šperk nosiť, aby si i po rokoch zachoval svoju trblietavú krásu. Aby ste na tento krásny doplnok mohla hrdo strhávať pozornosť svojho okolia, prinášame vám pár rád, ako správne šperky nosiť, skladovať a čistiť:

 

Ako nosiť šperky

Šperk je výnimočný doplnok, ktorý si zaslúži zvláštne zaobchádzanie. Niektoré každodenné činnosti ako varenie, upratovanie alebo práca na záhrade ho môžu ľahko poškodiť. Behom týchto činností odložte šperky radšej na bezpečné miesto do šperkovnice.

Šperky môžu byť poškodené nie len mechanickými nárazmi, ale i kontaktom s chemickými látkami, ktoré sú obsiahnuté v kozmetike a parfumoch. Na povrchu šperku môže po kontakte s niektorými látkami prebehnúť chemická reakcia, ktorá zničí povestný lesk, ale i farbu šperku. Odporúčame teda šperky obliekať až po nanesení všetkých kozmetických prípravkov, aby bol kontakt s chemickými látkami minimálny.

Šperky nepatria ani do plaveckých bazénov a víriviek, kde im môže ublížiť chlórová voda. Vyvarujte sa tiež noseniu šperkov pri športe. To je chvíľa, kedy by ste mala odložiť i zásnubný prsteň. Okrem mechanického poškodenia prsteňa si môžete privodiť škaredé poranenie, najmä pri kolektívnych športoch.

 

Ako skladovať šperky

Obdivovatelia šperkov vedia, ako ťažké je udržať v šperkoch poriadok. Ideálnym riešením je špeciálne šperkovnice, kde bude mať každý šperk svoje miesto. Šperkovnica sa dá kúpiť v obchodoch, alebo si môžete s troškou kreativity vyrobiť šperkovnicu vlastnú, napríklad z krabice od topánok.

Správne skladovanie šperkov je dôležité predovšetkým pri cestovaní, kedy sa šperky obzvlášť snažíme ochrániť pred mechanickým poničením, ale i stratou. Pokiaľ často cestujete a vozíte svoje šperky so sebou, oplatí sa investovať do špeciálneho cestovného kufríka na šperky, kde sú všetky trblietavé doplnky v bezpečí.

 

Ako čistiť šperky

Pri pravidelnom nosení šperkov je nutné raz za čas svadobné obrúčky a iné šperky vyčisť, aby znovu získali svoj trblietavý lesk. Na čistenie šperkov používajte špeciálne čistiace handričky, ktoré používajú zlatníci. Prípadne môžete použiť i akúkoľvek handričku z hodvábnej látky, ktorá nepúšťa vlákna. Tá by mohla na šperku zostať.

 

Ako prevenciu odporúčame dávať si dole šperky pred sprchovaním a umývaním si rúk. Pri kontakte s mydlom sa totiž na povrchu šperku vytvára matná olejová vrstva, ktorú je nutné pravidelne odstraňovať.

Reklamný článok