Ako pripraviť dieťa na návrat do školy

Please enter banners and links.

Letné prázdniny sú ideálnym obdobím na relax, dobré jedlo, plávanie, slnko a sladké ničnerobenie. Deti každého veku v lete s radosťou zabudnú na učebnice, domáce úlohy a pravidelný režim. Avšak teraz, keď prázdniny končia, si deti musia opäť zvyknúť  na denný sled povinností: vstať, ísť do školy, poobede si robiť  úlohy a napríklad navštevovať záujmové krúžky. Pre niektoré deti znamená opätovný nástup do školy stres a obavy.

Ako teda deťom pomôcť preklenúť a úspešne odštartovať nový školský rok? Ponúkame vám pár tipov ako na to.

–          Pripravte a znovu naučte deti na pravidelné raňajky, obedy a večere. Takisto by ste mali určiť čas, kedy deti budú vstávať a ísť spať. Najvhodnejšie je urobiť tak aspoň týždeň pred koncom prázdnin. Nebudú tak vystavené stresu a náhlej zmene skorého vstávania. Takisto tento trik pomáha pri prvom dni v škole, keďže znižuje napätie a stres.

–          Vyberte sa s ratolesťami na nákup peračníka, zošitov, obalov na zošity a všetkého, čo budú potrebovať. Budú sa cítiť dôležito a zodpovedne. Môžu si vybrať novú školskú aktovku, fľašu na minerálku, či čaj, ceruzky a pastelky. Staršie deti si môžu vybrať atlas, glóbus, kalkulačku alebo slovník, či encyklopédiu.

–          Ak je vaše dieťa mladšie alebo ide len do prvej triedy, sadnite si k nemu a naučte ho ako si má vybrať desiatu z obalu alebo ako ošúpať ovocie

 

Prvý deň v škole

Nie je to vôbec veľká veda, no pre deti veľa znamená. Čím budú vaše deti staršie, tým istejší si  na začiatku roka budete.

Čo teda robiť?

–          Pripravte im špeciálne raňajky, aby mali energiu na celé dopoludnie

–          Môžete sa odfotiť, predovšetkým, ak ide vaše dieťatko do prvej triedy, no deti sa fotia rady a ešte radšej pozerajú fotky.

–          Doprajte im dosť času na to, aby sa prezliekli, pripravili si aktovku

–          Upokojujte a uisťujte ich. Nezabudnite im povedať, že sa môžu pokojne pýtať pani učiteľky na všetko, čo budú chcieť vedieť.

–          Ak je vaše dieťa mladšie, odprevaďte ho do školy

 

Ak sa vám predsa zdá, že aj napriek vašej snahe pozitívne dieťa naladiť, ono je smutné, že už nemôže tráviť voľné dni s kamarátmi, urobte nasledovné. Pripomeňte mu zábavné situácie, ktoré v škole prežilo- ako napríklad zbieranie gaštanov, zábavu so spolužiakmi, karneval, či iné udalosti. Ešte raz ho ubezpečte, že aj v nasledujúcom školskom roku isto zažije mnoho zábavy.