Ako pripraviť deti na dlhú cestu k moru

Please enter banners and links.

Nasledujúce dva mesiace sa nesú v znamení dovoleniek, ktoré istotne zlákajú takmer každého z nás. Kým domácnosť tvoria len dvaja ľudia, nie je to až taký problém, ale ak sa rodinka rozrástla o malých drobcov, je načase začať naozaj poriadne plánovať.

 

Kam ísť?

Prvou otázkou pri plánovania a príprave dieťaťa na letnú dovolenku je výber destinácie. Podľa druhu dopravy je dobré si vybrať práve také miesto, aby sa cestovaním strávilo čo najmenej času. Dieťa by v aute, alebo v autobuse totižto mohlo byť nervózne a čím je menšie, tým by ju horšie zvládalo. Predsa len, na diaľnici sa nedá zastaviť vždy, keď by to bolo nutné a dieťatko môže byť z toho mrzuté. K moru to ale býva zvyčajne ďaleko, preto je treba myslieť aj na to, ako dieťa v aute zabaviť, prípadne kedy sa vydať na cestu.

 

Ako ísť?

Ideálnym spôsobom dopravy je taká, v ktorej má dieťa dostatok priestoru a vy zas možnosť prispôsobiť sa neočakávaným situáciám, do ktorých vás váš potomok môže dostať. Vzhľadom na pohodlnosť dopravy je možno vlastné auto tou najlepšou voľbou. Nemáte obmedzené množstvo batožiny a tak môžete dieťaťu nabaliť všetko, čo potrebuje a zároveň zastaviť vždy, keď je to potrebné. Ideálnou je nočná jazda, kedy dieťatko väčšinu cesty prespí v autosedačke.

Druhým rozšíreným typom cestovania za letnou dovolenkou je lietadlo. Ušetrí veľa času a väčšina spoločností počíta aj s cestovaním malinkých detí, takže vzhľadom na pohodlie vašej ratolesti je tento spôsob dopravy pomerne vhodný. Avšak ak ste aj trochu dobrodruhovia, najmä väčšie deti určite ocenia cestovanie vlakom. Majú v ňom skutočne veľa priestoru, jedálenský vozeň a kupé s posteľami!

 

Na čo si dávať pozor

Nech zabavíte svoje dieťa akokoľvek intenzívne, určite mu bude cesta príliš dlhá a skôr či neskôr bude unavené a možno mrzuté. Pri malých deťoch sa preto pripravte aj na plač, väčšie budú pravdepodobne znudené a otrávené. Prvý deň dovolenky preto strávite skôr dospávaním a zlepšovaním nálady detí, takže rozhodne neplánujte nejaké ďalšie výlety po okolí. Pred cestou deti motivujte, rozprávajte im, kam idete, ako to tam vyzerá a čo všetko tam budú môcť robiť. Cestou sa s nimi hrajte, spievajte si, alebo im vysvetľujte, čo vidia z okna auta, či vlaku. Tie väčšie zaujme aj samotná cesta. Naspäť domov deti motivujte hračkami, ktoré na ne čakajú doma, lebo si ich nemohli zabaliť na dovolenku so sebou. Skráti im to cestu a dodá im nový cieľ.

 

Hoci cesta s malými deťmi na dovolenku môže byť pomerne náročná, o to viac si užijete dni pokoja pri mory. A než sa pôjde naspäť máte celú cestu domov na čo spomínať.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net