Ako pomôcť človeku v bezvedomí

Please enter banners and links.

horúce počasie

Horúce letné dni sú náročné pre všetky vekové kategórie. Obzvlášť však trpia chorí a starší ľudia. Viete, čo robiť v prípade, ak niekto vo vašej blízkosti zamdlie a ako má vyzerať prvá pomoc?

Toto sú prvé prejavy

S niekým sa zhovárate, keď tu zrazu dotyčná osoba náhle zbledne a začne sa potiť. Jej správanie je zmätené, pričasto zíva. Buďte na pozore. Síce to nevidno, ale v tele takejto osoby prebiehajú rôzne reakcie. Búšenie srdca, nevoľnosť, tlak v hrudi či slabý pulz. Ak čosi takéto pocítite vy sami, najlepšie, čo môžete urobiť, je ľahnúť si alebo si sadnúť a hlavu dať medzi kolená. Zvyčajne to pomôže.

Pamätajte, že pitný režim je veľmi dôležitý!

Pýtajte sa

Ak spozorujete, že s daným človekom nie je čosi v poriadku, môžete postupovať takto: pýtajte sa.

„ Ako sa cítiš?“, „Ako sa voláš?“, „Koľko máš rokov?“, v prípade, že nedostanete vhodnú a správnu odpoveď, znamená to, že došlo k zmene mentálneho stavu. Tu už idú žarty bokom.

Osoba prestáva reagovať na okolité vnemy – vtedy ide o úplnú stratu vedomia. Nevníma dotyk, zvuk ani vône.

A čo ďalej? Ako treba postupovať?

V prvom rade skontrolujte, či dýcha. Ak áno, položte ju na chrbát a nohy zdvihnite do výšky asi 30 centimetrov. Týmto úkonom spriechodníte dýchacie cesty. Aj stabilizovaná poloha dokáže zachrániť život. Najmä v prípade, že osoba začne zvracať. Inak by sa mohla udusiť.

V prípade, že osoba v bezvedomí nedýcha, okamžite volajte záchranku a pokračujte resuscitáciou až do jej príchodu.

Je veľmi vhodné uvoľniť na oblečení rôzne sťahujúce prvky, akými môžu byť napríklad kravata alebo opasok.

Nepodávajte nápoje!

Vyvarujte sa podávaniu jedla a nápojov a osobu v žiadnom prípade neopúšťajte. Snažte sa udržiavať ju v teple a ani pod hlavu nepodsúvajte žiadne predmety. Fackanie ako z filmu je absolútne nevhodné a ničím nie je nápomocné. S dotyčným nehýbte.

Zavolať či nezavolať?

Záchranku volajte v prípade, ak je v bezvedomí tehotná žena alebo starší človek a ak celý tento stav trvá viac ako minútu. Zavolajte ju aj v prípade, že osoba nevie ovládať svoje vylučovanie a sťažuje sa po prebudení na bolesti v hrudníku a iné nepríjemné a vážne stavy.

Často sa stáva, že sú ľudia po prebudení zmätení a nepamätajú si celú situáciu. Objaviť sa môžu aj bolesti hlavy.

FOTO: pexels.com