Ako odstrániť vodný kameň? Pomôžu domáce prostriedky i zmäkčovače vody

Please enter banners and links.

Vodný kameň spájajúci sa s tvrdou vodou je nepríjemnosťou, ktorá trápi množstvo domácností. Nielenže pôsobí odpudzujúco, ale zároveň postupne ničí spotrebiče, znižuje ich životnosť a zvyšuje účty za odber energie. Preto máme pre vás niekoľko tipov ako odstrániť vodný kameň.

aaa

Existuje niekoľko technik ako odstrániť vodný kameň. Niektoré sú účinné, iné len sčasti. Často ide o brúsenie alebo používanie agresívnych chemických prostriedkov. Tie však môžu povrch veľmi poškodiť.

 

Kyselina citrónová či ocot

Najčastejšie využívanými domácimi prostriedkami v boji proti vodnému sú kyselina citrónová a ocot. Oba prostriedky sú kyslými látkami, ktoré dokážu narušiť vodný kameň, a zároveň ich nájdete v každej domácnosti. Použitie je veľmi jednoduché. Napríklad v prípade varnej kanvice stačí len nasypať dnu kyselinu citrónovú, zvariť vodu a nechať pôsobiť. Samozrejme, ak je vrstva vodného kameňa príliš veľká, je nutné postup opakovať. Na záver nezabudnite kanvicu dôkladne vypláchnuť.

Použitie týchto látok však nevyrieši problém s vodným kameňom natrvalo. Horko-ťažko ho odstránite a o pár dní môžete opäť očakávať jeho návštevu.

 

Zmäkčovače vody

Dlhodobým riešením sú zmäkčovače vody. Tie okrem toho, že vedia ako odstrániť vodný kameň, tak aj naďalej zmäkčujú vodu, čím bránia tvorbe nového vodného kameňa. Pod zmäkčovačmi vody si treba predstaviť filtre, ktoré sa namontujú na centrálny prívod vody do budovy.

Inštaláciou zmäkčovačov získajú spotrebiče, ktorými preteká voda, dlhšiu životnosť. Ich výsledkom je tiež lepšia kvalita vody či nižšie náklady na energiu. Výhodou je jednoduchá údržba, pretože stačí len pravidelne dosypávať tabletovú soľ.

Reklamný článok