Ako nás ovplyvňujú farby?

Please enter banners and links.

Ktorá farba vás dokáže pozitívne naladiť? Stalo sa vám už, že sa vám pri pohľade na niektorý z odtieňov nič nechcelo, len vyložiť nohy, zabaliť sa do deky s nejakou dobrou knihou? Farby sú mocné spoločníčky nášho každodenného života. Ovplyvňujú nás viac, ako by sme si mysleli.

 

Farby stimulujú

Keď sme chorí alebo nás trápia rôzne druhy strachu, farby nás dokážu upokojiť, hoci si to takmer neuvedomujeme. Predstavte si napr. sterilné nemocničné prostredie, v ktorom dominuje biela, zelená alebo modrá. Stimulujú náš nervový systém, a ani nevieme ako, zrazu to menej bolí. Sme pokojní, zrelaxovaní. Aj v detských izbách sa používa modrá farba najmä kvôli deťom, ktoré sú „viac živé“, hyperaktívne. Utlmuje ich, teda sú o niečo pokojnejšie. Naopak ratolesti, ktoré potrebujú trošku „nakopnúť“, treba obklopiť žiarivými farbami, ako sú žltá, oranžová, červená.

 

V domácnosti

Farby, ktorými nikdy nič nepokazíte, sú napr. nenápadná sivá, odtiene hnedej a ružovej,  béžová. Budete sa pri nich cítiť komfortne a príjemne. Výraznou žltou alebo oranžovou rozprúdite v interiéri energiu, zelená dodá chuť na jedlo a na červenú pozor, lebo pri tej má človek sklon hádať sa a byť konfliktný. Avšak sú to príjemné teplé farby, ktoré lahodia našim očiam, najmä keď vonku leje ako z krhly a my máme chuť už len na svoje mäkké papuče.

 

Na oblečení

Ako vás ľudia vnímajú? Nosíte prevažne veselé farebné kúsky oblečenia alebo obľubujete ležérne farby, rôzne odtiene sivej, čiernej, tmavomodrej? Ste za nadčasovú bielu? Aj farba oblečenia o človeku  veľa napovie a dokáže sa pohrať s prvým dojmom. Keď chcete pôsobiť elegantne, použite bielu, čiernu, červenú alebo modrú, a keď optimisticky, hravo a veselo, tak sa vyhrajte so všetkými farbami, ale s vkusom. Blondínkam s bledou pleťou pristanú farby ako lososová, žltá, červená, zelená, popolavým kráskam pristane všetko, no a červenovláskam pristanú zemité farby, najviac kaki. Tmavovlásky by mali staviť na kombináciu biela, čierna, strieborná a potom budete pôsobiť presne tak, ako ste to mali v pláne. Jednoducho dokonalo!

FOTO: pexels.com