Ako na popraskané pery

Please enter banners and links.

Nezáleží na tom, či vonku vládne zima, alebo páli teplé letné slnko, či fúka silný vietor. Takmer každé počasie má na jemnú, prekrvenú pokožku pier neblahý vplyv. Pre ich citlivosť im prekáža každý menší výkyv nie len počasia, ale aj vitamínov, či dokonca stres. Ako sa brániť popraskaniu pier a ako si pomôcť, ak už prasknú?

Príčiny popraskania pier

Okrem počasia na praskanie pier vplýva aj slnečné žiarenie, alebo nedostatok niektorých vitamínov. Napríklad ak nám chýba zinok, alebo niektorý zo skupiny vitamínov B, sú pery medzi prvými, ktoré to začnú dávať najavo. Bolestivé vredíky, či dokonca krvácanie vedie k štípaniu pri strete s nápojmi, alebo jedlom. Okrem toho sa ranky môžu zapáliť, či dostať infekciu a v takom prípade je nutné už požiadať o odbornú pomoc lekára.

Rovnako sa aj psychická rozladenosť môže prejaviť na zhoršení celej pleti, vrátanie pier. A pokiaľ ide o zlozvyky: Oblizovanie pier, pred ktorým nás ako malé deti často varovali, je najčastejšou príčinou ich praskania a zapaľovania sa. Sliny pery vysušujú ešte viac a spolu s vonkajšími vplyvmi, ako sú napríklad mráz, alebo vietor, ich stav ešte zhoršujú.

Prevencia

Bojíte sa, aby vaše pery nepopraskali? Venujte im dostatok starostlivosti a spestrite svoj jedálny lístok na vitamíny a minerály bohaté jedlá. Pomôžete si napríklad ovsenými vločkami a inými obilninami, ktoré obsahujú niekoľko vitamínov B. Rovnako pomôže aj preventívne používanie balzamov na pery s obsahom minerálov. Pokiaľ ale preferujete čisto prírodné prostriedky, natierajte si pery pravidelne jemnou vrstvou medu, ktorý im dodá bohatý prídel všetkých potrebných vitamínov a zjemní ich.

Rovnako, ako naše zuby a jazyk, aj pery treba mechanicky raz za čas umyť. Postačí vám na to veľmi jemná kefka na zuby, ktorou opatrne šúchate po perách. Tým odstránite odumreté čiastočky kože a podporíte prekrvenie pier pre ich lepšiu regeneráciu. Pri tom môžete na kefku dať aj kvapku medu a pery ním tak rovno jemne potierať.

Prvá pomoc

Prvou zásadou je už popraskané pery neoblizovať! To by stav len zhoršilo. Miesto toho siahnite po balzamoch na pery s obsahom jelenieho loja alebo propolisu. Ak je stav naozaj akútny (a bolestivý), pomôžte si klasickou vazelínou, alebo iným hustým mastným krémom. Uľaví vám napríklad nočný hydratačný krém na tvár nanesený v hrubej vrstve. Pri turistike, alebo letnej dovolenke, ako aj v horúcich letných dňoch používajte balzamy na pery s vyšším ochranným faktorom. Ďalším dôležitým krokom je hydratácia. K tej dopomôžu balzamy, tinktúry, ale hlavne pravidelné pitie vody. Najmä, ak sa dlhšiu dobu zdržiavate v suchých, teplých miestnostiach, niekoľko pohárov vody by malo byť samozrejmosťou. Na popraskané pery nenanášajte dekoratívnu kozmetiku, počkajte, kým sa ranky nezahoja.

Výhodou pier je, že ako rýchlo vedia popraskať, rovnako rýchlo sa opäť zregenerujú. Preto po pár dňoch liečby môžete svoje okolie oslniť opäť veselým a zdravým úsmevom!

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: Stuart Miles