Ako dodržiavať zásady zdravého stravovania s ohľadom na súčasnú ponuku obchodov?

Please enter banners and links.

Ľudské telo dostáva takmer všetky potrebné látky prostredníctvom potravy a vody. Zloženie potravinárskych výrobkov a ich vlastnosti potom priamo ovplyvňujú zdravie, fyzický vývoj, pracovné schopnosti, emocionálny stav a kvalitu či dlhovekosť. Ak by ste preto chceli hľadať iný faktor, ktorý by tak razantným spôsobom vplýval na ľudské telo, bude vaša snaha márna.

 

Podľa dobre známych informácií, je fyzické zdravie z 50 % závislé na životnom štýle, ktorého podstatnú časť tvorí práve strava. Potom je to z 20 % dedičnosť a životné prostredie, a len 10 % lekárska starostlivosť.

 

Výživa je spojená so všetkými životne dôležitými funkciami tela. Je zdrojom vývoja tkanív a buniek a ich neustálym obnovovaním. Všetko, čo konzumujete má svoju kvalitu a vplýva na telo inak. Preto na to myslite a nezabúdajte ani vtedy, ak sa pred vami a s dobrou ponukou objaví nový Kaufland leták.

 

Zásady zdravého stravovania

 

Opakovanie je matkou múdrosti, preto vám pripomenieme niektoré dôležité veci, ktorých by ste sa v snahe o zlepšenie svojho zdravotného stavu mali držať. Je to niekoľko jednoduchých zásad, ktoré budú pre vás možno menej alebo naopak dobre známe.

 

  1. Jedzte čo najviac sezónnych produktov

 

Obsahujú maximálne množstvo živín. Zimná zelenina a ovocie pestované v skleníkoch alebo dovážané zďaleka, kvôli špeciálnemu spracovaniu a dlhodobému skladovaniu, nielenže strácajú všetky svoje výhody, ale sa tiež stávajú zdrojom dusičnanov a iných škodlivých chemických zlúčenín.

 

Ovocie a zeleninu si môžete vypestovať aj sami a v prípade potreby dobre na zimu uskladniť. Druhou možnosťou je si otvoriť Billa leták a vybrať v ňom vždy tie najčerstvejšie potraviny v akciovej cene.

 

2 . Obmedzte používanie rafinovaných produktov

 

Cukor, rastlinný olej, bielu pšeničnú múku alebo rafinovanú bielu ryžu. Nemajú žiadne vlákniny, ktoré sú pre fungovanie tráviaceho traktu, ako aj pre výživu užitočných baktérií, ktoré žijú v črevách, veľmi dôležité.

 

  1. Pite vodu

 

Čaj, káva a džúsy ju plnohodnotne nenahradia. Telo musí dostať najmenej 30 až 35 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti denne. Ak si to premeníte na vašu hmotnosť, sladené nápoje s vysokým obsahom cukru a iných umelých látok nebudú pre vás práve ideálnou voľbou.

 

4 . Nezabudnite na bielkovinové potraviny

 

Dlhodobo vám dokážu dodať pocit sýtosti a sú tiež bohaté na aminokyseliny. Bielkovinové proteíny potrebuje telo aj pre budovanie svalstva a obnovu jeho buniek. Potravinami bohatými na bielkoviny sú rôzne druhy mäsa, rýb, morských plodov, orechy, huby, niektoré strukoviny, vajcia, tvaroh a iné mliečne produkty.

 

Úprava a spracovanie

 

Na prípravu jedla používajte kvalitné rastlinné oleje, ktoré sú najlepším zdrojom esenciálnych mastných kyselín.

 

Šetrite všetky živiny v produktoch s minimálnym tepelným spracovaním. Ak je proces varenia nevyhnutný, dávajte si pozor na jeho dĺžku.

 

Mäso a rybie výrobky musia byť tepelne spracované, pretože môžu obsahovať parazity. Ale zároveň je lepšie odmietnuť ich vyprážanie v oleji.

 

Ak sa budete snažiť dodržiavať tieto zásady v pravidelnej miere, nakoniec zistíte, že zmena stravovacích návykov nie je v skutočnosti až taká zložitá, a aj vy máte nárok na bezstarostný život bez zdravotných a iných komplikácií.

Reklamný článok

FOTO: shutterstock.com