Ako byť dobrou svokrou?

Please enter banners and links.

ID-100201730Akonáhle máte dcéru alebo syna, raz sa pravdepodobne stanete svokrou a je dobré vedieť, ako byť v tejto novej životnej úlohe čo najlepšou. Správna svokra v prvom rade zbytočne nevyvoláva konflikty, ale má pochopenie a dáva mladým priestor na život. Ako teda byť dobrou svokrou, ktorá vie svoje dieťa podporiť a zbytočne ho nedusí?

 

Budete spokojnejšou

Najprv treba pochopiť, prečo sa oplatí byť radšej lepšou svokrou než tou, ktorú nikto nemá úprimne rád. V prvom rade je to o vás – o vašej pohode, vašej spokojnosti a vašom pokoji. Ak sa budete vyhýbať konfliktom zistíte, že ste vlastne spokojná a cítite sa so svojimi vnúčatami lepšie. Získate pocit, že ste zvládli aj túto úlohu vo svojou živote dobre a rodina vášho dieťaťa vás rada vidí. Je predsa skvelý pocit vedieť, že vás akceptujú.

Dobré medziľudské vzťahy spejú k dobrej atmosfére a pokojnejšiemu životu. Priateľský prístup je vždy lepší než zlé dusno. Mali ste vy zlú svorku? Takou určite nechcete byť teraz vy.

 

Pozitívne naladenie

ID-10033327

Buďte pozitívne naladená už predtým, ako spoznáte partnera svojej dcéry/partnerku svojho syna. Ak si túto osobu vaše dieťa vybralo verte, že má dobrý vkus. Dôverujte takémuto výberu a aj keby to časom nemalo fungovať, sú lekcie akým sa v živote nevyhneme. Zoznámenie je dôležitým okamihom aj pre vaše dieťa, takže to nepokazte zlými úsudkami. Na spoznávanie a vytváranie vlastných názorov budete mať ešte dosť času. Okrem toho takéto zoznámenie ste minimálne raz absolvovali aj vy – aké ste mali pocity?

 

Rešpektujte sa

Každý má svoje názory, predstavy o živote a vlastný životný štýl. Vy robíte veci vám vlastným spôsobom, inak ako váš manžel, inak ako vaši rodičia a tiež inak než vaša svokra. Partner vašej dcéry či partnerka vášho syna má vlastný štýl, ktorý zjavne vášmu dieťaťu vyhovuje, tak prečo vlastne do toho zasahovať? Vedia si veci zariadiť podľa seba, snažia sa poskladať si vlastný život, v ktorom budú hrať hlavnú úlohu hlavne oni. Rešpektovanie inakosti je základom!

Iné názory treba rešpektovať. Vás určite tiež nebaví zasahovanie vašej svokry do domácnosti a vašich rozhodnutí. Boli ste kedysi mladou a chceli ste žiť podľa seba. Je to normálne a treba tomu nechať voľný priebeh. Nikto nepotrebuje dostávať ustavične zo všetkých strán nejaké „rozumy“.

 

ID-10033341Výchova vnúčat

Máte za sebou výchovu svojich detí a dali ste im do života svoje rady. Ďalej je to na nich, ako to celé zúročia. Vaše dieťa je na tom teraz rovnako, ako ste boli vy kedysi – tiež sa vedia o svoje dieťa postarať podľa seba iným štýlom a systémom, aký im vyhovuje najlepšie. Vaše rady sú dôležité, ale nevnucujte ich – povedzte ich úplne spontánne, pokojne medzi rečou bez nátlaku – buď sa daná myšlienka ujme, alebo nie a pôjdu mladí vo výchove dieťaťa vlastnou cestou.

Netreba mať obavy pretože vaše vnúča vychováva aj vaše dieťa, tak mu dôverujte; veľa toho predsa pochytilo aj od vás. Z vnúčat sa treba predovšetkým tešiť, primerane im pomáhať a rozdávať veľa lásky, ktorú v sebe máte. Takto vás budú vnúčatá ľúbiť a môžete byť pyšnou babičkou.

 

Viete to lepšie?

Aj napriek snahe o rešpekt a pochopenie vás stále niektoré veci rozčuľujú, lebo ich určite viete urobiť lepšie? Ponúknite recept alebo uvarte bublaninu vy a doneste pri ďalšej návšteve, nech nemusia varením strácať čas oni. Skúste ponúknuť pomoc, požičať náradie ak niečo prerábajú, umyť riad kým sa mladá rodinka stará o dieťa. Vždy sa dá vhodne predostrieť rada alebo nápad.

To jediné, čo nesmiete urobiť, je urážať sa ak vás nebudú mladí v niečom potrebovať. Vytvorilo by sa tak dusno, ktoré cítia aj vnúčatá. Zabudnite aj na ohováranie, ktoré by časom určite vážne naštrbilo vzťahy.

 

Učte sa nové veci aj vy!

Je vaša nevesta moderná? Šetrí čas, varí rýchle jedlá, berie všetko s ľahkosťou? Buďte rada, že má potom čas na iné veci a je menej ustarostená. Vypýtajte si recept na extra rýchle rizoto a skúste ho aj vy. Zoznámte sa s bioplienkami, novými cumlíkmi a tešte sa z toho, že sú teraz na trhu nové výrobky aké predtým neboli. Majte radosť z vychytávok a z toho, že ich mládež používa, lebo takto môžete napredovať spolu s nimi a mať prehľad.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net