Ach, tá lenivosť…

Please enter banners and links.

Strašiakom všetkých aktívnych ľudí a práce, ktorá sa určite v blízkej dobe musí spraviť. Presne to je lenivosť. Občas sa nám naozaj nechce ani pohnúť, chceme si oddýchnuť a hovoríme si Práca nie je zajac, neutečie. Ako sa však skutočne donútiť lenivosť prekonať?

 

Leniví aj na lenivosť

Mnoho lenivcom sa nechce dokonca ani leňošiť. Často si hovoria, že už sa skutočne musia pustiť do nejakej roboty, už naozaj sa začnú hýbať, už skutočne nechcú celý deň nerobiť nič. Väčšinou však narazí kosa na kameň a niečo ich vždy stiahne k tomu, aby strávili ničnerobením ďalší deň. Ak to spoznávate a chcete sa prekonať, nastáva prvý, no najťažší boj proti lenivosti – donútiť sa niečo urobiť. Hlavná je zmena myslenia, je potrebné prestať si vymýšľať dôvody, prečo niečo stačí urobiť až zajtra, ale hľadať výhody, prečo to urobiť hneď. Napríklad: Ak to urobím hneď teraz, mám zvyšok dňa pokoj a zajtra tiež. A čo je najhlavnejšie, je presvedčiť našu psychiku. Ostane je lenivosťou veľmi namáhaná, kým premýšľate o tom, prečo veci nerobiť hneď, strávite hromadu času uvažovaním a výčitkami svedomia, ale keď sa do vecí pustíte hneď, oddychuje sa vám omnoho príjemnejšie bez zbytočných myšlienok nad neurobenou robotou.

 

Chce to plán

Prekonali ste psychickú bariéru a rozhodli sa vyskúšať oddychovanie až po práci? Napriek tomu vaše odhodlanie naráža na kopu iných vecí, čo vám idú pod  ruky, zrazu vidíte, čo všetko treba robiť, do všetkého sa chytáte no výsledok je, že nakoniec neurobíte absolútne nič. Preto je potrebný plán, určiť si prv len jednu vec, do ktorej sa pustíte a ktorú aj dokončíte. Potom ďalšiu a ďalšiu…Je dobré si hneď po urobení plánu sa do danej veci aj pustiť, už ju neodkladať a nemyslieť na to, že sa vám práve nechce, lebo sa začal váš obľúbený film, ktorý ste už síce videli snáď tisíc krát, ale…

 

Sladký záver

Väčšina vecí, do ktorých sa ľuďom nechce, býva motivovaná práve nejakou odmenou. Aj keď pri prekonávaní lenivosti nejde o nejakú veľkú súťaž, rozhodne sa vám bude proti nej bojovať lepšie (a hlavne efektívnejšie), keď vás na konci bude čakať vytúžená odmena. Vymyslite si, čo by vás potešilo, či už zmrzlina, film, alebo seriál a povedzte si, že kým svoju prácu neskončíte, k odmene sa nedostanete. Možno vás prekvapí, ako podvedome vám pôjde práca hneď rýchlejšie (dokonca nie na úkor kvality). Nie je nad ten pocit, keď je váš výkon ohodnotený, aj keď ste sa odmenili vy sami.

 

Lenivosť je na jednej strane príjemné, ale veľmi neefektívne trávenie voľného času. Zväčša vedie k ešte väčšej únave a dokonca pocitom menejcennosti, že ste zas nič neurobili. Ak sa vám ju ale podarí prekonať, nahradí tento pocit radosť, že ste to dokázali!

 Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net