Aby rozvod nebol pre dieťa traumou

Please enter banners and links.

478233468-divorce-focus-separating-depression-mental-stateKeď sa spolužitie dvoch ľudí premení na vzájomné trápenie, obyčajne dostane slovo rozvodový súd. Manželský sľub sa zruší, majetok sa rozdelí a zatiaľ čo väčšine dospelých sa uľaví, dieťa v tom všetkom neraz stratí pevnú pôdu pod nohami. Realita, akú doteraz poznalo sa zrazu rozpadne a spolu s ňou sa stratia takmer všetky istoty. Rozvod rodičov patrí medzi najtraumatizujúcejšie udalosti, aké môžu dieťa postihnúť. Napriek tomu netreba podliehať zbytočnému pesimizmu. V skutočnosti sú to práve rodičia, kto môže takpovediac minimalizovať škody a pomôcť dieťaťu spracovať náročnú životnú situáciu. Ako?

 

Vysvetľujte

Nenechajte dieťa v novej situácii tápať. Rozprávajte sa s ním otvorene, vysvetlite mu, čo sa vo vašej rodine stalo a ktoré veci sa zmenia. Venujte mu zvýšenú pozornosť a dajte mu jasne najavo, že ste tu pre neho. Trpezlivo mu odpovedajte na otázky a nech sú jeho obavy akokoľvek nereálne, nikdy ich nepodceňujte a nezosmiešňujte. Uvedomte si, že dieťa novej situácii nerozumie a zorientovať sa je pre neho naozaj náročné.

 

Nevťahujte dieťa do problémov

Mnohí rodičia tápajú v tom, koľko toho dieťaťu vlastne povedať. Mali by ste sa držať veku a vývinovej úrovne dieťaťa. Zaťažovanie zbytočnými detailmi je dieťaťu na škodu. Povedzte mu presne toľko, koľko potrebuje vedieť. Ak si nie ste istí, nechajte sa viesť dieťaťom. Ak sa nepýta, nezaujíma ho to, ak sa pýta, potrebuje vedieť pravdu. Dôležité je dieťaťu vysvetľovať celú situáciu čo možno najobjektívnejšie. Hádzanie viny na druhého rodiča je pre dieťa mätúce a narúša jeho istoty. Nech sa už stalo čokoľvek, rozvod je o dvoch ľuďoch a obaja sú za novú situáciu zodpovední. A to aj vtedy, ak si jeden z manželov našiel nového partnera. Dieťaťu je vždy potrebné prezentovať rozvod ako spoločné rozhodnutie.

 

Minimalizujte zmeny

Dieťa stráca zmenami základné istoty. To, že mamička s ockom zrazu nie sú spolu, je veľmi náročné na pochopenie a spracovanie. Ak k tomu všetkému ešte pribudne sťahovanie, zmena školy a odlúčenie od kamarátov, dieťa doslova stratí pevnú zem pod nohami. Snažte sa zachovať dieťaťu čo najviac stability. Ak je to možné a viete sa ako rodičia dohodnúť, nemeňte jeho stereotypy. Ak je dieťa napríklad zvyknuté, že s ním chodí do školy ocko, je výborné, ak to tak zostane.

 

Zachovajte si vzájomnú úctu

Vzájomné osočovanie pred dieťaťom a špinenie mena druhého rodiča je na škodu iba dieťaťu. Vašou výhrou nie je porážka bývalého partnera, ale šťastie a psychická pohoda dieťaťa. Hovorte o druhom partnerovi vždy s úctou a rešpektujte vzťah dieťaťa k nemu.

 

Zostaňte rodičmi

Hoci ste sa ako partneri sklamali a vo vzťahu ste zlyhali, stále ste rodičmi svojho dieťaťa. A to obaja. Nebráňte si navzájom prejavovať svojmu dieťaťu lásku a doprajte mu jeden druhého. Zásadné rozhodnutia robte spoločne, deľte si zodpovednosť a nech je to akokoľvek ťažké, hľadajte spoločnú reč. Nerobte to pre seba, ani pre expartnera, robte to pre svoje dieťa.

FOTO: footage.framepool.com