Aby bol balkón stále zelený

Please enter banners and links.

pexels-photo-99616Ak bývate v paneláku a vlastníte balkón, istotne je vašou veľkou záľubou skrášľovať si ho kvetinami či exteriérovým nábytkom. Poradíme vám, ktoré kvetiny si stačí zaobstarať len raz, aby bol váš balkón zelený v každom ročnom období po celé roky.

 

Záhradné centrum u vás doma

Čoraz častejšie vídať z ulice na balkónoch drobné konifery a vresy, ktorých kúpa absolútne nepredstavuje záťaž pre vašu peňaženku. Sú veľmi obľúbené pre ich schopnosť odolávať mrazu, a pokiaľ ich nezabudnete polievať a nespadne na ne niečo zhora od susedov, skrášlia vaše okná či balkónové zábradlia na dlhé roky. Malé tuje, cyprušteky či borievky skvelo vyzerajú v kombinácii s ťahavými listami rôznych farieb, napr. s arábkou či heucherou. Nechcete mať to, čo ostatní? Tak potom vyskúšajte kvety s metlinami. Astilba ružová je nádherná rastlina siahajúca až do výšky 30-40 cm. V zime síce vyschne, no na jar, keď odstránite suché listy, ktoré ju chránili pred mrazmi, vás znova ohromí výraznou farbou. Tie z vás, ktoré milujú provensalský a vidiecky štýl, určite nepohrdnú levanduľou úzkolistou. Skvelo vyzerá nielen na oknách, ale aj na zemi v mohutných črepníkoch. Vôňa levandule vás dokonca ochráni pred dotieravými moľami a pôsobí upokojujúco aj na naše nervy. V čase, keď bude kvitnúť, si z nej môžete porobiť kytičky, mydlá, vonné vankúšiky a pod.

 

Pestré farby v každom čase

Aktuálnym hitom je kombinovať v rámci jedného črepníka viacero druhov kvetov, nízkych, vysokých a pokojne aj ťahavých, často s kontrastnými farbami. Červená upúta vedľa žltej i bielej, rovnako fialová popri bielej alebo modrej. Nebojte sa tešiť z nádherných farieb, ktoré nám príroda ponúka. Vyskúšajte pestré klinčeky, floxy, kokardy, kosmatce alebo orlíčky. Ideálne bude, ak budete mať na balkóne také druhy rastlín, vďaka ktorým vám bude balkón v každom ročnom období hýriť farbami. Menšie druhy ruží vám prežijú aj zimu a v čase kvitnutia si z nich môžete robiť kytičky do váz. Prevoňajú celý váš byt. Úspech zožnete napríklad aj s jukami alebo papraďami, keď im vytvoríte vhodné podmienky na život.

 

Nevynechajte bylinky

Určite nevynechajte ani bylinky, ktoré navyše využijete pri varení. Rozmarín, mäta, saturejka, tymian či šalvia sú v kuchyni vyhľadávanými pre ich výraznú a nenapodobiteľnú chuť. Čo môže byť lepšie, než si vyjsť na balkón a nazbierať si čerstvé bylinky, na ktorých sa ešte trbliece rosa? Samozrejme, myslite na to, že to množstvo rastlín, ktoré si na jar zaobstaráte, bude musieť aj niekto polievať a pravidelne sa o ne starať (opäť ste to vy). Tiež nie je vhodné, ak to preženiete natoľko, že sa na vašom balkóne nebude dať hýbať. Platí tu staré známe – v jednoduchosti je krása, a aj vzhľad kvetín si najlepšie vychutnáte, keď si každú jednu budete vedieť bez prekážok ovoňať či poprezerať.

FOTO: pexels.com