A ide sa do škôlky!

Please enter banners and links.

ID-100318713Zápis do škôlky je veľká vec aj pre dieťa aj pre rodičov. Hlavne dieťa sa bude chcieť o zážitkoch rozprávať, preto diskusiám treba nechať priestor každý deň, napríklad večer keď máte chvíľu čas.

 

Profil škôlkarov

Dieťa sa musí vedieť samo prezliekať. Učiteľka môže dieťaťu pomôcť zašnurovať topánky alebo natiahnuť čiapku, no nemôže pravidelne niekoľkokrát prezliekať viac ako dvadsať detí. Taktiež vaše dieťa už musí vedieť ktorá vetrovka je jeho, teda čo mu patrí a čo už nie je jeho.

Samozrejmosťou sú hygienické návyky ako umývanie rúk alebo používanie vreckoviek na vyfúkanie nosa. Z pochopiteľných dôvodov drvivá väčšina škôlok neprijme dieťa s plienkami. Sadnúť si na toaletu a urobiť potrebu je v tomto veku základ, bez ktorého sa v škôlke nedá existovať. Taktiež má dieťa vedieť udržať chvíľku pozornosť na nejakú činnosť, napríklad nebude len tak odchádzať od stola počas jedla (a zvládne sa napiť z pohára bez asistencie).

Plač dieťaťa v prvých dňoch je úplne normálny a zvládnuteľný – určite je lepšie dieťa osamostatniť takto v škôlke, než čakať do nástupu do základnej školy kedy je to pre dieťa ešte ťažšie práve preto, že je staršie. Ak by však plač trval každé ráno viac ako mesiac, škôlku bude lepšie odložiť o rok (a pravdepodobne aj nástup do základnej školy).

 

Zdravotné problémy

ID-100185979

Ak má rodič nejaké požiadavky, napríklad na základe zdravotného stavu dieťa potrebuje špeciálne stravovanie, škôlka by to mala zabezpečiť. Každá požiadavka ale musí byť doložená potvrdením od kompetentných odborníkov, aby sa škôlka vedela patrične prispôsobiť.

 

Už od dvoch rokov?

Výnimočne, ak trebárs matka potrebuje zo sociálnych dôvodov nastúpiť do zamestnania skôr ako po uplynutí materskej dovolenky, môže škôlka prijať po dohode aj dvojročné dieťa. Okrem vážnejších dôvodov na prijatie takéhoto dieťaťa musí byť ratolesť bez plienok, inak vám ho škôlka jednoducho nevezme.

 

Žiadosť o prijatie dieťaťa

Každá škôlka zvykne mať svoje vlastné tlačivo, ku ktorému treba pripojiť potvrdenie pediatra o zdravotnom stave dieťaťa. Ak však napíšete vlastnú žiadosť, ku ktorej priložíte potvrdenie od detského lekára, musí byť akceptovaná. Prednosť majú deti, ktoré sú rok pred začatím základnej školy a deti s dodatočne odloženým začiatkom nástupu do základnej školy.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net