Please enter banners and links.
Chlad a mráz nedáva zabrať len našej pleti, ale aj vlasom. Mnoho krát si to nemusíme ani uvedomovať, ale studené, premenlivé počasie na nich zanecháva svoje stopy. Striedanie teplôt, vlhka a sucha vo vykúrených miestnostiach ich vysušuje a preto sa lámu. Ako si pomôcť, aby zima napáchala čo najmenej škody?
Čiapka nie je nepriateľ
Sú ľudia, ktorí si myslia, že najviac vlasom v zime škodí práve nosenie hrubých čapíc. To však nie je tak úplne pravda. Áno, môže dôjsť nosením čiapky k ich mechanickému poškodeniu a taktiež sa vlasy pod čiapkou viac mastia, ale v skutočnosti sú vlasy v teple chránené pred vonkajšími vplyvmi. Zimné čapice zabraňujú vlasom dostať teplotný šok, pokiaľ vyjdete z teplej suchej miestnosti do vlhkého, veterného a hlavne studeného počasia von.
Rovnako tak je dôležité si vlasy umývať len vo vlažnej vode a nie v horúcej. Najmä v zime ich to viac poškodí, ako im osoží. Aby ste predišli masteniu sa vlasov pod čiapkami, pokojne si ich v zimnom období umývajte aj viac, ako inokedy.
Balzamy, masky a iní pomocníci
Viac, ako kondicionéry, by v zime mali prevládať predovšetkým balzamy na vlasy s vyživovacími látkami a vlasové masky pre suché a lámavé vlasy. Práve vysušovanie a lámanie vlasov sa v zimnom období objavuje pomerne často. Vlasy sú v počasí namáhané a nedokážu sa teplotným zmenám brániť inak, ako ž strácajú pružnosť a hydratáciu.
Pokiaľ ide o fénovanie vlasov, vedeli ste, že v zime by ste sa mu mali skôr vyhýbať? Najmä, ak ste zvyknutí si vlasy umývať ráno pred odchodom do práce a preto ich fénujete, v skutočnosti ešte schnú niekoľko ďalších hodín. Prudké teplotné zmeny, ktoré vtedy utrpia, ich zbavujú vlhkosti o čosi rýchlejšie a tak sa ľahšie začnú lámať a pripomínať slamu. Aby ste tomu predišli, môžete vyskúšať aj domáce, „babské“ rady, ako vlasy v zime vyživiť. Skúste starú známu vec: dve žĺtka zmiešať s olivovým olejom a urobiť si z tejto zmesi zábal na vlasy aspoň na pol hodinu. Kto nevyskúšal, toho výsledok určite milo prekvapí!
Nie je to len vo vlasoch
Vlasy a starostlivosť o ne neznamená len umývať si ich správnym šampónom a ošetrovať rôznymi produktami. V zime je naša strava o niečo menej pestrá, ako v iné ročné obdobia a to sa prejavuje aj na korune krásy. Preto je práve v tomto ročnom období vhodné siahnuť aj po nejakých tých vitamínových doplnkoch bohatých najmä na minerálky a zinok.
Zima možno nie je ani zlým časom na to vlasy radikálne skrátiť. Nemusí ísť rovno o vystrihanie na pár milimetrov, ale niekoľko centimetrové ubratie na dĺžke im dopomôže do leta dorásť do krajších a zdravších. V zimnom období sa neodporúča ani vlasy melírovať, alebo odfarbovať. Oba procesy ich príliš vysušujú.
Zima je možno svojim spôsobom krásna, ale zároveň je to ročné obdobie, ktoré dá nášmu organizmu naozaj zabrať. Najtvrdšie podmienky v čase s najmenším prísunom vitamínov z čerstvej zeleniny a ovocia. Pri troche starosti ho ale môžeme zvládnuť s prehľadom a v plnej kráse.
Napísala: Lucia Zimanová
FOTO: Michal Marcol