Please enter banners and links.
Beháte po obchodoch intenzívnejšie než bežec na trati v snahe nájsť čo možno najlepší darček a keď sa na vás konečne usmeje spoza výkladu čakáte na radosť z rozbaľovania. Neviete sa dočkať až ho dotyčná osoba rozbalí a poteší sa. Ale úsmev sa vytrácal a radosť nebola žiadna. Kde sa stala chyba? Niektorí ľudia jednoducho iba nevedia prijať dar tak, aby to urobilo radosť aj tomu, kto ho vyberal.
Prečo to nejde?
Ľudia čo nevedia prijať dar s patričnou radosťou sú podľa svojho okolia často označovaní ako nevychovaní. Nevedia čo s darčekom urobiť? Čakali niečo iné? Nemajú radi darčeky pre pocit viazanosti? Nevedia predstierať nadšenie alebo im je nepríjemné prijať dar práve od vás?
Podľa psychológa Sergeho Ciccottiho je znalosť prijať dar v podstate umením. Dar je podľa jeho slov zaujímavý fenomén; ľudia ho radi dostávajú aj radi dávajú, ale i napriek tomu k nemu chovajú podivný vzťah.
Darček od vás sa dotyčnej osobe mohol páčiť, ba dokonca mohol byť aj tým najkrajším (napríklad spomedzi ostatných pod vianočným stromčekom), ale možno zlé spomienky z detstva, alebo len akýsi blok kdesi hlboko vo vnútri nedovolili nadvihnúť kútiky pier v smere úsmevu. Nemáme všetci dané rovnaké schopnosti. Niekto sa rozplače od šťastia, iný sa len stroho usmeje a teší sa „sám pre seba“, potichu.
Hádky kvôli darčekom?
Možno by ste neverili, ale darčeky vedia ľudí aj rozhádať, a to najčastejšie priamo vo chvíli rozbaľovania. Hádka sa strhne lebo sestru nepotešil parfum od vás a otec iba ofrfľal prekvapenie schované v ťažkej krabici za ešte ťažšie peniaze. A vy zas poviete nevhodným tónom matke, že nemáte rada nepotrebné sošky. Ona sa urazí, a… A už to poznáte.
Problémy medzi ľuďmi pramenia zo zlého pochopenia postoja toho druhého. Pri dávaní daru sa nemusíte navzájom porozumieť a dar môže byť vysvetlený inak než ako bol myslený. Skúste sa premôcť a darujte im úsmev.
Neporušujte dohody!
Nečudujte sa, ak obdarovaná osoba neprejaví radosť keď vám necelý mesiac pred Vianocami povedala, že darček nechce, prípadne priamo povedala čo by sa jej zišlo. A už nič viac. Ak ste takéhoto človeka obsypali darčekmi, len ťažko bude predstierať radosť…
Naučte sa rešpektovať želania iných. Nechce nový fén? Nepotrebuje novú sadu tanierov? No asi nie keď si želala iba koreničky. Zrejme by tie taniere nemala kam dať alebo má okrem bežného fénu v kúpeľni aj jeden náhradný v skrinke.
Nevhodné prekvapenia
Asi ich každý z nás niekedy dostal a zaiste aj daroval. Skupina nevhodných darčekov je kategóriou samou o sebe.
„Zlé“ darčeky sú napríklad také, ktoré vyberieme na poslednú chvíľu v predvianočnom strese. Rovnako nevhodná môže byť aj kozmetika pokiaľ nepoznáte preferovanú značku alebo aspoň typ pleti. Podobne je to aj s parfumom či iným darom, ktorý sa priamo dotýka niečieho vkusu.
Živé šteniatka či mačiatka sú skutočne odvážnym darom. Treba si uvedomiť, že takýto nový člen rodiny naruší celý zabehnutý systém a zmení pravidlá doterajšieho života.
Čaro rozbaľovania – naučte sa radovať
Spisovateľ F. Nepil tvrdí, že darčeky treba vedieť rozbaľovať. Pokiaľ patríte k tým, ktorí nevedia prejaviť radosť a na darčeky sa veľmi ani netešíte, mali by ste sa vyhnúť tomu čo robí väčšina – nevrhnite sa!
Prekvapenie sa rozbaľuje pomaly. Najprv darčekom zatraste, položte si sama pre seba otázku čo by tam asi tak malo byť a prezrite si darčekový papier. Potom pomaly rozviažte stužku a odbaľujte (čo možno najnapínavejšie a najpomalšie). Parfum hneď nezavrhnite ale skúste si ho. Aj ten najnevkusnejší darček má svoje čaro, len ho treba nájsť. Dostali ste tepláky o tri čísla väčšie? Namiesto krutého „pane bože to mi je veľké“ povedzte niečo omnoho príjemnejšie s humorom „tak toto mi takmer sedí, už len aby som pribrala“.
Najväčšia surovosť je darček len tak položiť nabok bez rozbalenia!
Moc peňazí
Nemali by ste kupovať drahé a veľkolepé dary niekomu iba preto, že na to máte. Vo všeobecnosti pôsobia drahé dary zaväzujúco a nepríjemne. Obdarovaný síce bude mať radosť, ale zároveň aj pocit nedôvery.
Malé dary priateľstvá upevňujú, veľké ich ohrozujú. (Oscar Wilde)
Napísala: Zuzana Šusterová
Foto: photostock