Please enter banners and links.
Nielen nestrávené jedlo, ale aj naše emócie, spomienky, myšlienky, slová a nálady. S týmto všetkým si musí náš žalúdok denno denne poradiť. Aj keď máme ukážkový jedálniček a všetky výsledky u lekárov sú v norme, nie vždy ide o problém na fyzickej úrovni.
Môže za to naša psychika
A opäť je tu ona –psychika. Práve tá má na svedomí až 70 % všetkých chorôb a zdravotných komplikácií. Vedia to aj lekári, a preto sa často zaujímajú o naše životné podmienky. Neradi predpisujú lieky „iba tak“. Problémy so žalúdkom má väčšina populácie. Vysvetľovať, prečo je to tak, je asi zbytočné. Je toho na nás veľa a jedného dňa to v tele prepukne a ono začne sa búriť. Počúvajte ten tichý hlas vo vnútri, kým nie je neskoro.
Poznáte to tiež?
Ztv. stiahnutý žalúdok potrápil už každého z nás. Tento pocit vnímame najmä, keď sme vystavení stresu, alebo pociťujeme napätie, neistotu, strach a úzkosť. Nechutí nám jesť a často mávame hnačky. Aj keď strava nám nerobí žiadne problémy, stále cítime nepríjemné „klbko“ vo vnútri nášho brucha. Bráni nám prežívať svoje dni naplno a niekedy aj zaspať.
Riešenie
Nie je jednoduché vyhnúť sa stresu a náporu povinností, ale čo nám môže dopomôcť k vyriešeniu nepríjemného pocitu v žalúdku, je pohyb. Šport alebo rekreácia sú prví „liečitelia“, ktorí nám podajú pomocnú ruku. Počúvanie upokojujúcej hudby, ale aj veľa humoru a kontaktu s najdrahšími ľuďmi, ich záujem a veľa aktivít, ktoré nás napĺňajú – doslova zničia neželané stavy.
Stiahnutý žalúdok upokojí aj lyžica medu a škorice, vanilka a ak máte radi bylinky, doprajte si vitamínové „bomby“ v podobe bazalky, oregana, klinčeka, rasce a tymiánu.
Teplý čaj, ktorý telo upokojí, zahreje a najmä pomôže odstrániť kŕče v žalúdku, je na nezaplatenie. Na stiahnutý žalúdok sa odporúča anízový a harmančekový, ale výborné sú aj medovkové, repíkové, žihľavové, púpavové, mätové, lipové a rôzne iné miešané bylinkové čaje.
FOTO: pexels.com