Please enter banners and links.
Poznáme ich vari každá. Našu predčasnú radosť z nových vysnívaných topánok narušia ony – otlaky. Ešte sme si ani poriadne neužili náš nový módny kúsok na nohe a už nás postretlo trápenie, ktoré nie len bolí, ale nie je ani oku lahodiace.
Čo je otlak a prečo vzniká
Už z názvu vyplýva, že je to niečo, čo vzniká „za pomoci“ určitého tlaku. V tomto prípade je reč o nohách, ale otlaky vznikajú i na rukách pri namáhavej fyzickej práci, kedy naša pokožka prichádza do styku s vecami, na ktoré nie je zvyknutá. Príkladom môže byť aj činnosť v záhradke spojená s okopávaním, ale i strihaním, či nosením ťažkých vecí. Otlak je akousi ochrannou bariérou kože pred vznikom ešte vážnejších komplikácií. Je to „štít“ pred baktériami, ktoré by sa mohli dostať dnu do rany v prípade, že by vznikla. Utesňuje týmto spôsobom poškodené tkanivá.
Prvé príznaky
Postihnuté miesto najskôr očervenie a bolí. Hoci to nevidíme, pokožka sa začne narúšať a naše telo začne bojovať takýmto „zázračným“ spôsobom. Pomocou kapilár tkanivový mok vyplní poškodené miesta a obalí ich do „bublinky“, ktorá ich má ochrániť pred vznikom ešte horších scenárov. Tými sú napríklad otvorené rany, zápaly a pod.. Na našich nohách bolesť pociťujeme najintenzívnejšie, pretože ako iste všetci vieme, tak práve tam sa nachádza najviac nervových zakončení. Každý krok je preto jedno veľké utrpenie.
Dá sa im predísť?
Najlepší spôsob, ako sa im vyhnúť, hádam ani nejestvuje. Pľuzgiere alebo otlaky nás zaskočia vždy vtedy, keď to najmenej očakávame. Aj keď sa nám v obchode zdá, že sú nám topánky dobré a tých pár minút sa v nich cítime neodolateľné a máme obrovské odhodlanie si ich kúpiť, praktické skúsenosti sú však také, že po príchode domov to také ideálne nie je. Zisťujeme, že si naše nôžky musia dlhšiu dobu zvykať či už na materiál alebo na tvar topánky. A samozrejme – u dám platí, že aj na výšku podpätku. Otlak totiž vzniká akýmkoľvek trením na pokožku a pri styku s niečím tvrdým, na čo nie je zvyknutá. Odporúča sa nové topánky skúšať najskôr na kratšie trate a dobre ich „vychodiť“, aby sa uspôsobili tvaru našich nôh.
Ako ich liečiť
V prvom rade treba spomenúť, že v pohodlnej a dobre pasujúcej topánočke, by sa nohe nemalo nič stať. To znamená, že ak netlačí a nie je ani o číslo väčšia ako by mala, tak by k žiadnemu treniu nemalo dôjsť. Pomáhajú takisto rôzne vložky do topánok a samotný fakt, že je noha doslova v suchu. Ak sa vám priveľmi potia nohy, noste so sebou do tenisiek radšej náhradné ponožky. Aj detský púder dopomôže odstrániť nežiadúcu vlhkosť. Na škodu nie je ani malý nenápadný rýchloobväz, ktorý oddelí boľavé miesto od obuvi a zabráni tak styku s baktériami či iným horším poškodením.
Ak ste sa však otlaku nezabránili, rozhodne doň nepichajte, pretože zbytočne vznikne iba boľavá rana, ktorá sa bude hojiť oveľa dlhšie. Údajne pomáha, ak na ranu priložíte na noc cibuľu a cesnak, ktoré zápal stiahnu, ale aj aloe vera alebo kokosový olej, med, skorocel či ocot majú podobné účinky.
FOTO: pexels.com