Please enter banners and links.
Ak vám vyschne borovica alebo tuja pri prudších zmenách teplôt, napríklad sa slnečné dni razom vystriedajú s dažďom a severákom, nečudujte sa; je to prirodzené. Horšie sú situácie, kedy sa ihličnany menia akoby „len tak“ bez zjavnej príčiny. S najväčšou pravdepodobnosťou sú napadnuté škodcami – najčastejších vinníkov spomíname práve v tomto článku.
Obaľovač mládnikový (borovice)
Pri púčikoch v období skorej jari môžete spozorovať na boroviciach tohto škodcu, ktorý po vyliahnutí veselo vyžiera mladé výhonky. Zbadáte ho tiež podľa toho, že výhonky vysychajú a opadávajú. Zasiahnite na konci jari alebo počas leta, aby nové vajíčka už nemali šancu na vyliahnutie. Zasiahnuť by ste mali insekticídnym prípravkom.
Kôrovnica zelená (smreky)
Najčastejší škodca na smrekoch je práve kôrovnica, ktorá s irada pochutná na mladých konárikoch. Prítomnosť tohto škodcu okrem zničených mladých ihlíc spozorujete aj tým, že na konárikoch sú vytvorené tzv. hálky, šiškovité tvary v ktorých sa liahnu. Zasiahnite v marci alebo hneď na začiatku apríla, potom už bude neskoro a musíte počať na ďalšiu jar. Chemický postrek zopakujte aspoň raz s odstupom dávky 14 štrnásť dní.
Štítnička borievková (borievky)
Ako už z názvu tohto škodcu vyplýva, štítnička vám pred očami ožiera borievky. Tie potom hynú lebo štítnička cicia šťavy z borievok. Zasiahnuť môžete ihneď ako zbadáte charakteristický belavý povlak na výhonkoch.
Kykokaz borievkový (cyprušteky, tuje, borievky)
Síce má tento škodca „priezvisko“ borievkový, okrem borievok rád napáda cyprušteky aj tuje. Zvyčajne sa na konci jari dospelé lykokazy dostanú do malých kanálikov, v ktorých potom vyžierajú chodbičky a tuje tak viditeľne vysychajú až opadávajú. Aplikujte aspoň 2 postreky s odstupom štrnástich dní.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: pexels.com