Please enter banners and links.
Všetci dobre poznáme snahu o to, aby naša domácnosť doslova voňala čistotou a bola tak zdraviu nezávadná. Je ale to, čo cítiť po čistiacich prostriedkoch, naozaj čisté a zdravé? Na čo je potrebné si dávať pozor, ak umývame trebárs kuchyňu či kúpeľnú?
Čo je mokré, to je čisté
Tento extrém poznáme predovšetkým z verejných priestorov, po ktorých prechádzajú narobené upratovačky a už len mechanicky pretierajú podlahu mokrou handrou. Čistenie bez čistiacich prostriedkov je naozaj len na oko, ale ani druhý extrém, pri ktorom cítite z každého kúta miestnosti saponát a chlór, nie je správny!
Mnoho doslova agresívnych čistiacich prostriedkov má už na svojej etikete upozornenie, že by sa nemali dostať do kontaktu s pokožkou či jedlom. Dokonca prostriedky na vysoko odolnú špinu na podlahe garáži, či dokonca do bežne používaného záchoda, sú doslova žieraviny. Ak vám takéto vysoko chemické zloženie čistiacich prostriedkov príde prehnané, je pravda, že niektoré druhy špín, napríklad po olejoch, sa inak umyť nedajú. Vydrhnúť ale každý kút kúpeľne a kuchyne silno páchnucimi prostriedkami nie je pre naše zdravie a zdravie celej rodiny dobré!
V čom je problém?
Určite každá z nás má dobre odloženú fľašu známeho chlórového čistiaceho prostriedku a nejedna ho prilieva do vody, keď umýva dlážku v kuchyni či drhne kúpeľňu. Nie zas až tak veľa ľudí ale vie, že chlór je pomerne rozšírený alergén, ktorý vyvoláva alergické nádchy, častejšie ale nepríjemné svrbivé ekzémy a nepekné vyrážky a výsypy. Chlórové čistiace prostriedky sú vyslovene nebezpečné v domácnostiach s malými deťmi a pre tehotné ženy. Nie len pre to, že ak sú nedostatočne dobre odložené, dieťa sa k nim môže dostať, ale pre samotné čistenie nimi. Chlórové výpary pretrvávajú vo vzduchu aj po čistení a vetraní ešte pár dní. U citlivých detí a ľudí môžu viesť k bolestiam hlavy. Rovnako, nech povrch potom umyjete čistou vodou hockoľko krát, stále na ňom ostávajú aj chlórové prvky a pozostatky ďalších „čistiacich“ chemikálii, ktoré nášmu organizmu vyslovene škodia. Okrem chlóru je to ešte najmä bór.
Možnosť voľby
Vyhnúť sa úplne všetkým agresívnym čistiacim prostriedkom sa vždy nedá, je ale vhodné niektoré miestnosti a miesta v domácnosti čistiť šetrnejšími prípravkami. Poslednú dobu na ne lákajú aj reklamné spoty prezentujúce čistiace prostriedky neobsahujúce chlór. Mnohokrát ide o prípravky označené aj ako bio, ktoré sú síce drahšie, ale šetrnejšie k ľudskému a najmä detskému organizmu. Mnohé z nich sú založené na báze čistiacej sily octu a kyseliny citrónovej a hoci sa to nezdá, okrem nášho zdravia tak chránia aj náš majetok – sú citlivejšie aj k umývaním povrchom. Vyvolávajú výrazne menej podráždení a alergických reakcii, preto sú bezchlórové a bezbórové čistiace prostriedky vhodné najmä na umývanie takých miest, kde sa vyskytujú deti a väčšina domácnosti. Sú to najmä kuchyňa a kúpeľňa, ktoré síce chceme mať vždy čisté, ale pri ich čistení by sme mali myslieť aj na ostatných.
Vybrať si správny čistiaci prostriedok dá určite istú námahu, ale ak výsledok stojí za to a navyše neškodí nikomu okolo nás, rozhodne sa to oplatí!
Napísala: Lucia Zimanová