Please enter banners and links.
Okrem postele, ktorá je v spálni kľúčovým kusom nábytku, treba myslieť aj na osvetlenie, spojenie s inými miestnosťami a na ostatný nábytok. Mnohí v súčasnosti spájajú spálňu s kúpeľňou a nie je žiadnym prekvapením mať menší pracovný stôl pri okne vedľa postele. Všetko však závisí od možnosti priestoru a od vášho životného štýlu.
Rozloha spálne
Ideálna spálňa je dobre vetrateľná a ponúka dostatok priestoru na šatník, takže ak máte k dispozícii dve voľné izby, rozhodnite sa spálňu vytvoriť v tej väčšej. Ak má slúžiť dvom osobám rátajte s rozlohou aspoň 12 m2, priemerne pre dvoch stačí 14 m2. Priestrannejšie spálne s dostatkom voľného pohybu zvyknú mať rozlohu okolo 16 m2.
Jedna osoba s jednolôžkovou posteľou musí mať spálňu veľkú aspoň 8 m2. Akonáhle máte dvojposteľ (manželskú posteľ), potrebujete vyššie spomenutú rozlohu spálne, teda minimálne 12 m2.
Orientácia spálne
Spálňa má byť orientovaná na severovýchod alebo severozápad, v krajnom prípade môže byť orientovaná aj priamo na sever. Musí byť samostatná, nepriechodná, čiže sa cez spálňu nemá ísť ešte do ďalšej izby. Spálňa nikdy, naozaj nikdy nesmie susediť s detskou izbou.
Väčšinou sa nachádza v najtichšej časti domu alebo bytu, určite by v paneláku stena spálne nemala susediť s výťahom; v rodinných domoch nájdete spálne umiestnené mimo centra diania, ďalej od obývačiek a detských izieb. Praktické domácnosti spájajú spálňu jedine s priestranným šatníkom alebo s kúpeľňou. Obidve riešenia sú mimoriadne praktické – nemusíte ráno pobehovať po dome, oblečenie aj priestor na umytie máte hneď pri sebe. V prípade bytu nie je vždy možné prepojiť kúpeľňu so spálňou, a tak sa majitelia rozhodnú aspoň pre vstavané skrine alebo šatník.
Nábytok
Vzhľadom na hektickosť a praktickosť viaceré domácnosti majú v spálni aj pracovný kút pozostávajúci len z jednoduchého stola a stoličky – umyjete sa, prídete do spálne kde pohodlne vybavíte emaily, a potom môžete ísť rovno spať.
Moderným riešením je aj oddychový kútik – do spálne dáte kreslo s malým stolčekom alebo taburetkou a môžete čítať obľúbenú knihu.
Čo sa týka nočných stolíkov, tie môžu byť buď samostatne stojace, alebo sú súčasťou postele. Môžu, ale i nemusia ladiť s posteľou a ostatným nábytkom. Samozrejmosťou zvyknú byť skrine a je len na vás, či sa rozhodnete pre tradičné skrine, ktoré sú súčasťou spálňových súprav, alebo dáte prednosť vstavaným skriniam na mieru.
Farby a osvetlenie
Nesmrteľnou klasikou sú jemné pastelové farby: svetlomodrá oživená citrónovožltou, krémová farba a neutrálna biela farba. Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek farbu, vyberte jemný odtieň; tmavé farby sú na spálňu priťažké.
Ak je spálňa len spálňou, teda miestom určeným iba na spanie, voľte radšej viac menších osvetlení ako jedno centrálne zo stropu. Vhodné sú lampy a nástenné svietidlá. Pokiaľ ale spálňa slúži aj na oddych počas čítania alebo v nej máte pracovný kútik, okolo postele umiestnite slabšie osvetlenie a nad stolom majte poriadne svietidlo.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos,net