Rady ako na leštenie topánok

Please enter banners and links.

Komukoľvek naozaj záleží na tom, ako vyzerá, ten veľmi dobre vie, ako dôležité je venovať pozornosť topánkach. Či už sa jedná o ženy, alebo mužov, lesk topánok je jedným so signálov o štýle človeka.

Pri bežnej športovej obuvi problém s leštením mať nebudete. Leštenie sa týka takmer výlučne koženej spoločenskej obuvi. Leštenie je viac-menej starostlivosť o kožu. A to vôbec nemusí byť jednoduché.

Koža je živý materiál. Jej kvality sa časom menia. Pokiaľ budete kožu zanedbávať, jej estetické a úžitkové vlastnosti pôjdu rapídne dole. Koža intenzívne reaguje na zmeny teplôt a na kontakt s rôznymi chemickými látkami. Pokiaľ sa budete o kožu zodpovedne starať, budete sa môcť z jej krásy tešiť aj niekoľko rokov. Samozrejme, že nie každá koža je rovnaká. V predajniach kúpite topánky najrôznejšej kvality. Do údržby nekvalitnej kože môžete investovať množstvo peňazí, a aj to jej to veľmi nepomôže. Pri kvalitnej koži je údržba jednoduchá. Koža vysokej kvality však môže zase citlivejšie reagovať na neodborné zaobchádzanie.

Každý dobrý predajca koženej obuvi vám pri predaji vysvetlí, ako sa o nové topánky starať. Veď predajcom tiež záleží na tom, aby ste sa k nim nevrátili po pár mesiacoch z dôvodu reklamácie.

Pri ošetrovaní a leštení kože je potrebné byť v prvom rade opatrní. V žiadnom prípade by ste sa nemali do leštenia kožených topánok pustiť v prípade, že neviete, čo robíte. Vždy je dobré si o problematike niečo prečítať alebo sa spýtať niekoho, kto má s tým skúsenosti. Čím drahšia topánky, tým je toto pravidlo dôležitejšie.

 

Koža – celkové ošetrenie

Pokiaľ chcete, aby koža zostala vláčna (ako nová), natrite ju zmesou niekoľkých kvapiek glycerolu alkoholu.

 

Ošetrenie kožených čižiem

Určite sa vám už stalo, že ste sa domov vrátili s úplne premočenými koženými čižmami. Jedna z mnohých zaujímavých rád velí nasypať do nich nakrájané gaštany.

 

Čistenie kožených topánok

Pred leštením topánok je potrebné ich primerane vyčistiť. Nepotrebujete k tomu nič špeciálne. Všetko nájdete doma. Zoberte si jemnú handričku a namočte ju vode zmiešanou s pár kvapkami octu. S takouto handričkou sa môžete pustiť do čistenia topánok. V ďalšom kroku sa odporúča natrieť kožu ľanovým olejom. Túto vrstvu oleja potom nechajte vyschnúť. Zvyšky oleja potom utrite suchou handričkou.

Pokiaľ sú topánky stvrdnuté, využite tradičný recept – natrite ich indulonou. Za pár hodín by mali topánky viditeľne zmäknúť. Prípadne môžete použiť ľanový či ricínový olej.

 

Leštenie topánok

Na leštenie topánok sa najčastejšie používajú rôzne špeciálne kefy či kefky. Pri troche snahy však môžete k tomuto bežnému procesu pridať niečo zaujímavé. Veľmi dobré výsledky leštenia môžete očakávať, ak na leštiacu kefu navlečiete starú pančuchu.

Výborné výsledky dosiahnete aj vtedy, ak na leštenie použijete šupy pomaranča.  Overené výsledky prináša aj ošetrovanie pivom.

 

Biela koža

Aj tu môžete použiť bežné kuchynské veci. Na ošetrenie bielej kože použite rovnomernú zmes mlieka a snehu z vaječného bielka. Túto špeciálnu zmes naneste na topánky a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť.

Na oživenie bielej kože sa používa aj bežná múka. Naneste ju na topánky a neskôr vykefujte jemnou kefkou.

Reklamný článok

FOTO: freedigitalphotos.net