Please enter banners and links.
Škúlenie alebo strabizmus je refrakčným ochorením oka, pri ktorom nedochádza k rovnomernému pohybu oboch očí. Zdravé oči sa pri pohľade do rôznych uhlov nachádzajú v rovnobežnej línii a zároveň je poloha zreníc oboch očí vždy rovnaká. Ak spozorujete odchýlky od opísaného stavu, návštevu očného lekára neodkladajte. Včasné podchytenie a korekcia vhodnými okuliarmi môžu zmierniť komplikácie strabizmu a operácia s ním navždy skoncovať.
Škúlenie sa bežne vyskytuje u malých detí, ktoré sa prirodzene narodia s krátkozrakosťou. Tento stav sa postupným rastom hlavy upraví, ale v čase krátkozrakosti ju deti kompenzujú zvýšeným zostrovaním do blízka. Práve v dôsledku tohto nadmerného zaostrovania môže vznikať strabizmus. U dospelých je príčin hneď viacero. Škúlenie môže byť spôsobené úrazom hlavy, nádormi mozgu, vysokým vnútroočným tlakom, cukrovkou, ochoreniami štítnej žľazy či dioptrickými poruchami. Ak oko ľudovo povedané ubieha, vzniká nerovnováha v tvorbe obrazu medzi oboma očami. Zdravé oko vytvára obraz v oblasti žltej škvrny, teda mieste najostrejšieho videnia a oko, ktoré škúli, mimo nej. Obraz je teda pri strabizme často rozmazaný, prípadne dvojitý. Zdravé oko postupne preberá majoritné postavenie v tvorbe obrazu a choré oko sa stáva lenivým. Nadmerné zaťažovanie zdravého oka môže vyvolať časté slzenie či bolesti hlavy.
V dospelosti nemožno predpokladať, že sa strabizmus upraví sám, ako u väčšiny škúliacich malých detí. Je nutné nosiť špeciálne okuliare, ktoré ubiehajúcemu oku posúvajú obraz o toľko stupňov, o koľko ubieha. Tak sa dosiahne rovnováha v tvorbe obrazu oboch oči do miesta najostrejšieho videnia na sietnici. Okuliare však škúlenie, ktoré je aj významným estetickým problémom, nevyriešia. V dospelosti je na jeho korekciu až úplné odstránenie nutná operácia, ktorú je možné vykonať v akomkoľvek veku. Pri operácií sa totiž nezasahuje do aparátu oka, mení sa dĺžka okohybných svalov tak, aby sa dosiahla rovnováha v pohybe oboch očí.
FOTO: freedigitalphotos.net