Please enter banners and links.
Obdobie nepríjemných štípancov sa ešte neskončilo. Okrem toho, že nevyzerajú dobre, spôsobujú alergické reakcie v podobe začervenania, u alergikov vyvolávajú oveľa horšie následky s ktorými je nutné ísť do nemocnice. Ako však najrýchlejšie a zároveň najlepšie ošetriť štípance?
Komáre
Za štípance sú zodpovedné samičky, ktoré prebodnú kožu a slinami do krvi vypustia látku zabraňujúcu zrážaniu vďaka čomu sa vedia napiť. Našou reakciu je začervenanie a opuch miesta. Štípanec si netreba škriabať, namiesto toho ho umyte mydlovou vodou, priložte kocku ľadu aby sa miesto schladilo a sliny samičky nešli ďalej do krvi. Na záver ho očistite alkoholovým obkladom. Účinné sú aj rady našich starých mám – plátok citróna alebo umytý list skorocelu.
Osa & včela
Bodnutie osy a včely je o čosi bolestivejšie pretože miesto po vpichu bolí niekedy až dva dni. Pichnutie je nebezpečné najmä pre alergikov v prípade, že zareagujú anafylaktickým šokom prejavujúcim sa svrbením miesta, opuchom sliznice, zvracaním, hnačkou a problémami s dýchaním. Ak spozorujete u seba alebo niekoho iného spomínané reakcie neváhajte zájsť okamžite do nemocnice alebo urýchlene privolať lekársku pomoc.
Bežne je vhodné miesto ošetriť vytiahnutím žihadla a ošetriť ranku alkoholovým roztokom. Štípance do krku, jazyka alebo pier treba vyriešiť okamžitým cmúľaním kocky ľadu a návštevou lekára.
Na záver
Prevenciu je vyhýbať sa miestam so sladkou vôňou, kontajnerom, stánkom s ovocím, lakom na vlasy a sladkým parfumom. Systematická ochrana tkvie v repelentoch alebo príjmom vitamínu B; pokožka voňajúca za týmto vitamínom nie je pre žiaden hmyz zaujímavá. Komáre a osi nenávidia vôňu klinčeka a cesnaku čo môžete využiť vonnými sviečkami.
Boľavé miesta po uštipnutí hmyzom môžete potierať šťavou z paradajky alebo vodou s jedlou sódou. Pomáha i olivový olej. Nezabúdajte najprv priložiť kocku ľadu aby sa spomalil krvný obeh a jed nešiel ďalej.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net