Rhonchopatia (chrápanie)

Please enter banners and links.

          Rhonchopatia, známejšia ako chrápanie, sa v našich spálňach vyskytuje pomerne dosť často. Tento problém však neotravuje iba vašich blízkych, ale podľa lekárov môže byť nebezpečný i pre samotnú chrápajúcu osobu.

 

Pátranie po príčine

         Každodenné chrápanie by ste mali nechať vyšetriť v spánkovom laboratóriu kde lekár (odborník na spánkovú medicínu) odporučí na základe výsledkov ďalší postup riešenia tohto problému. Málokto vie, že aj my na Slovensku máme takéto spánkové laboratóriá, a to hneď v troch mestách – Bratislave, Košiciach a v Martine.

Chrápanie sa stáva výraznejšie s pribúdajúcim vekom takže návšteva takéhoto centra môže pacientovi výrazne pomôcť. Pokiaľ ide o príčiny medzi hlavné patrí nepriechodnosť horných dýchacích ciest, nadváha, vysoký tlak či zlé fungovanie štítnej žľazy.

 

Občasné chrápanie

         Pri občasnom chrápaní môžete svoju polovičku zobudiť počas spánku napríklad silnejším štuchnutím, to zvykne zaberať. Hoci sa zo spánku preberie asi na dve sekundy vedzte, že znovu zaspí ako batoľa. Pomáha tiež otočenie nabok alebo do akejkoľvek polohy pri ktorej chrápajúci neleží priamo na chrbte. Pokiaľ ste vy alebo váš partner zvyknutí spať na chrbte a trápi vás chrápanie skúste jednoduchý ale účinný trik – prišite si na pyžamu zo zadnej strany v mieste chrbta tvrdú malú loptičku tak, že ju jednoducho všijete do látky. Počas spánku sa potom neprevrátite na chrbát.

Občasné chrápanie by mala zmierniť tiež dobre vyvetraná miestnosť v ktorej sa spí. Večer netreba piť alkohol, a to najmenej päť hodín pred plánovaným spánkom nakoľko alkohol uvoľňuje svaly. Myslite tiež na kvalitný matrac a teplotu v spálni; tá by sa mala pohybovať medzi 18 až 22 °C.

 

Dôvod oddelených spální

         Iba tie páry, ktoré zažili rhonchopatiu vo svojich spálňach vedia, že to nie je žiadna príjemná záležitosť ani pre jedného z partnerov. Navyše rozvodoví právnici vedia, že práve tento problém môže prerásť do takých rozmerov až sa stane jedným z dôvodov na rozvod. Chrápanie totiž v niektorých prípadoch dosahuje až 90 – 120 decibelov.

Problém nastáva predovšetkým vtedy, keď partner chrápe v každej polohe a žiadne osvedčené recepty nepomáhajú. V takomto vzťahu trpia obaja únavou, nervozitou a nespokojnosťou. Aj preto netreba brať rhonchopatiu na ľahkú váhu.

 

Čo ešte chrápajúcim pomáha?

         Okrem vyvetranej miestnosti, zhodenia pár kíl a správnej teploty v spálni môže účinne pomôcť sprej proti chrápaniu ktorý sa strieka do hrdla. Kúpite ho v lekárni buď na lekársky predpis alebo vo voľnom predaji. Niektorým osobám pomáhajú kvapky nakvapkané na vankúši pretože vôňa olejov v správnom pomere spôsobuje silnejšie prekrvenie a napätie v tkanivách vďaka ktorému prúdiaci vzduch nespôsobuje klasické chrápajúce zvuky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net