Please enter banners and links.
V dnešnej dobe má väčšina ľudí sedavé zamestnanie, ktoré ich nútia nedobrovoľne presedieť celé hodiny za písacím stolom. Hoci si môžu sem tam dovoliť kratšiu prestávku aj tak sa po určitom čase začne ozývať chrbtica, či nepríjemné migrény, alebo oťažené nohy. Ideálnym riešením by bolo skrátiť dobu sedenia, avšak to väčšinou nie je možné. Dá sa pomôcť si aj nejako inak?
Správny typ sedenia
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že aj sedieť sa dá správne, či nesprávne? Možno si spomeniete na prvé roky na základnej škole, kde väčšinou z nás o správnom spôsobe sedenia poučovali pani učiteľky. Časom sme však an ich rady zabudli a preto podľa odborníkov dnes väčšina ľudí sedí absolútne nesprávne. K základným chybám, ktorých sa dopúšťame, patrí napríklad nesprávny uhol končatín pri sedení za stolom, výška stoličky, uhol, pod ktorým vykonávame činnosť, či nedostatočná sedacia plocha.
Prvým krokom k správnemu spôsobu sedenia na kancelárskej (ale aj inej) stoličke patrí nastavenie výšky
. Stolička má byť v takej výške, aby sa pri sedení nenaťahovali do výšky ani ruky, ani nohy. Jednoducho matematicky vyjadrené, vždy by ste mali vytvárať pravý uhol – či uč samotné chodidlá položené na zemi oproti kolenám, kolená voči stehnám, lakte voči rukám opretým o stôl, vždy musia tvoriť pravý uhol. Ďalším krokom je nesadať si len na kraj stoličky, ale na celé sedadlo. Túto chybu robí prevažná väčšina ľudí, čím dochádza k namáhaniu celej chrbtice, predovšetkým však krížov.
Dôsledky nesprávneho sedenia
K hlavným dôsledkom nesprávneho sedenia patrí predovšetkým bolesť chrbtice. Dochádza k nej na základe toho, že sedenie je statickou činnosťou, pri ktorej sú isté svaly v pokoji zatiaľ, čo iné sú permanentne natiahnuté. Po čase príde k stuhnutiu svalov a každý iný pohyb sa stane nepohodlným. Určite to poznáte, že po dlhom dni na stoličke vás bolí krčná chrbtica, ako keby ste ňou nehýbali niekoľko týždňov a nie len pár hodín. Rovnako je nesprávne a príliš dlhé sedenie nepohodlné aj pre kríže a panvu, ktorá býva mnohokrát nesprávne zaťažená a môže sa začať vychyľovať.
Síce sú operadlá stoličiek dôležité, aj nesprávne a prílišné opieranie sa o ne môže spôsobiť viac škody, ako účinku. Operadlo by malo slúžiť len na približnú fixáciu chrbtice, aby si mohla na pár chvíľ oddýchnuť, ale nie spohodlnieť! Rovnako k zdravotným problémom súvisiacich s nesprávnym sedením patria aj problémy pri trávení či sťažené dýchanie. Aj na pohľad nesúvisiaci problém, akým je napríklad aj bolesť hlavy, môže mať svoj pôvod v zlozvykoch pri dlhodobom sedení.
Účelné aj zdravé
V posledných rokoch sa odporúčajú mnohé spôsoby zdravého sedenia, väčšinou spájané s revolučnými tvarmi kancelárskych kresiel či stoličiek v škole. V skutočnosti na samotnej stoličke kvalita sedenia až tak nezáleží, hlavné je jej správne používanie. Napriek tomu je vhodné sedieť napríklad na nafukovacej lopte. Jej guľový tvar vyvoláva neustálu nestabilitu, ktorú sa sedením na nej snažíme udržať. Práve táto činnosť pomáha k tomu, aby chrbtica nebola celé hodiny len v statickej polohe, ale sa hýbala a zaťažovala rovnomerne. Podobne fungujú aj tzv. kľačadlá, ktoré udržiavajú panvu v polohe, v ktorej nie je zaťažená na žiadnu zo strán a núti nás správne a rovno držať chrbát.
Dôležité je vybudovať si správne návyky pri sedení a tie sa najlepšie budujú už v dectve. Predídete tak nepríjemným bolestiam chrbta, hlavy a nôh, či iných zdravotných problémov spájaných s dlhým a nesprávnym sedením.
Napísala: Lucia Zimanová
FOTO: freedigitalphotos.net