Please enter banners and links.
Aj vy ste prepadli tomuto druhu raňajok? Cereálie a müsli sa stali akýmsi synonymom ideálnych raňajok po celom svete pretože sú nenáročné na prípravu, sýte, a údajne aj prospešné.
Lekárske objavy
Na konci 19. storočia začal americký lekár Kellogg podávať pacientom stravu, kde boli základom obilniny, a neskôr tak prišla myšlienka založiť spoločnosť na výrobu cereálii.
Svoje miesto vo vývoji týchto jedál má i Švajčiar M. Bircher-Benner. Ten okolo roku 1900 začal pacientov liečiť jedlom bohatým na čerstvé ovocie a pomenoval ho d’Spys (pokrm). Neskôr sa zaviedol výraz müsli odvodený od švajčiarskeho mues (kaša).
Základné informácie
Hlavná zložka cereálnych zmesí je tvorená z obilia (pšenica, jačmeň, kukurica, ovos); a práve v obaloch zŕn môžeme nájsť vitamíny B a E spolu s minerálnymi látkami ako je horčík, fosfor, železo a vápnik. Cereálie taktiež obsahujú veľa prospešnej vlákniny ktorá je spoľahlivou prevenciou pred onkologickými a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Navyše priaznivo pôsobí aj na činnosť hrubého čreva. Cereálne raňajky vám budú najviac chutiť v kombinácii s mliekom alebo jogurtom.
Základom müsli sú tepelne neupravené ovsené vločky a ovocie. Poznáme dva druhy:
- suché müsli – obsahuje okrem ovsených vločiek aj orechy a sušené ovocie, na jeho prípravu stačí mlieko, jogurt alebo ovocná šťava,
- čerstvé müsli – je to zmes ovsených vločiek, nastrúhaného jablka a iných prísad akými sú napríklad banány, hrozno, mango, škorica či med (podľa vlastnej chuti); takéto müsli však nie je vhodné kombinovať s mliekom nakoľko by sa zrazilo.
Vhodné najmä na raňajky
Experti na zdravú výživu odporúčajú konzumovať cereálie predovšetkým na raňajky pretože dokážu telo nielen naštartovať do nového dňa, ale dodať mu i potrebnú dávku energie. Cereálne raňajky by mali byť súčasťou výživy aj pre deti – budú sa počas dopoludnia lepšie sústrediť v škole a zníži sa riziko detskej obezity. K týmto výhodám je nutné spomenúť aj fakt, že cereálie sú pre nás ľahko stráviteľné, a preto si ich môžete bez obáv dopriať nielen na raňajky, ale i olovrant, desiatu alebo večeru.
Müsli tyčinky
Nezamieňajte si pojem zmes müsli s müsli tyčinkou. Ide totiž o dve rozdielne veci. Müsli tyčinka je totiž iba doplnok výživy a rozhodne by preto nemala byť náhradou za žiadne hlavné jedlo dňa. Doprajte si ju na rýchle zažehnanie hladu alebo len tak pre potešenie svojich chuťových pohárikov. Na raňajky či večeru však zostaňte verná klasickej cereálnej pochúťke plávajúcej v mlieku.
Müsli tyčinky sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín:
- energetické – obsahujú tzv. „MTC tuky“ ktoré sa v tele neuložia ale sú ihneď využívané ako zdroj potrebnej energie,
- proteínové – sú zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín ktoré telu pomáhajú zlepšiť regeneráciu organizmu (napr. po tréningu).
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net