Please enter banners and links.
Paradajka má svoje čestné miesto v kuchyniach po celom svete, a preto by sme o nej mali vedieť viac než len to, že je červená a chutná.
Niečo z histórie paradajok
Tieto dužinaté plody pochádzajú z Mexika a ich prvými pestovateľmi boli Aztékovia približne od roku 200 pred n. l. Pôvodný názov je tomatl čo v preklade znamená guľatý plod. Do našich európskych končín ich údajne priniesol slávny Kolumbus v roku 1498, no bežnou prísadou jedál sa stali v sedemnástom storočí (najstarší recept na paradajkovú omáčku je z Neapolu, r. 1692).
V súčasnosti je ich najväčším pestovateľom Španielsko.
Doprajte si ich!
Odborníci zo sveta zdravého stravovania nám odporúčajú skonzumovať aspoň 11 kíl paradajok za rok a mali by sme ich jesť spolu s potravinami bohatými na bielkoviny. Nesprávna je ich kombinácia s jedlom obsahujúcim cukor a škrob lebo sa začne tvoriť kyselina v tráviacom trakte.
Paradajky si doprajte aj počas diéty; vďaka tomu, že v sebe obsahujú chróm dávajú človeku pocit nasýtenosti takže ich nemusíte zjesť veľa na to, aby ste sa najedli. K tejto výhode sa pridáva i nízka energetická hodnota.
Čím sú prospešné a čo v sebe skrývajú?
- Betakarotén – ten sa v našom tele neskôr premieňa na vitamín A.
- Vo svojej povrchovej vrstve obsahujú vitamín C.
- V paradajkách nájdete aj vzácny vitamín U ktorý je vhodnou prevenciou pred vredovými ochoreniami žalúdka a dvanástnika.
- Spolu s organickými kyselinami podporujú trávenie a v črevách ničia škodlivé baktérie.
- Paradajky podporujú imunitný systém a chránia pokožku pred nepriaznivými účinkami slnečného žiarenia.
- Obsahujú lykopén – červené farbivo ktoré naše telo potrebuje. Najviac z celej paradajky ho nájdete v šupke. Táto látka chráni naše telo pred rakovinou pľúc, kože, prostaty, tráviaceho traktu a prsníka.
- Paradajková šťava (nie kúpená, ale tá doma odšťavená) spoľahlivo odstráni bolesť hlavy a zabije pocit únavy.
- Častejšia konzumácia paradajok spomaľuje starnutie.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net