Please enter banners and links.
Letné mesiace sa k nám pomaly, ale s veľkou istotou blížia a s nimi nás čakajú aj horúčavy, dehydratácia a najväčší strašiak teplého počasia – úpal. Ako si užiť v pohode a v zdraví teplé dni a neprísť pritom k úpalom a mdlobám?
Čo je horúčava?
O tom, čo je ešte len teplé počasie a čo už prekračuje hranice a stáva sa horúčavou je možné hovoriť pomerne dlho. Avšak horúčavu v našom podnebnom pásme znamenajú všetky teploty vzduchu pohybujúce sa od približne 30 °C vyššie. My v lete musíme zvládnuť aj teploty šplhajúce sa k 38 °C, ktoré so sebou prinášajú nepríjemný pocit lepenia sa od potu, ale aj malátnosť, prudkú stratu tekutín, výrazne zníženie koncentrácie sa na vykonávanú činnosť až mdloby či prehriatie organizmu. Najcitlivejší na vysoké teploty sú najmä malé deti a starší ľudia. Deti málokedy dodržujú pitný režim a starší ľudia majú už inak fungujúci organizmus, ktorý na extrémy reaguje citlivejšie. Základnou prevenciu je vyhýbať sa priamemu slnku počas dňa, piť veľa tekutín a pravidelne chladiť organizmus napríklad morkou vreckovkou na čele či zápästí.
Správny pitný režim
Pri vysokých teplotách prichádza naše telo o veľké množstvo tekutín, ktoré sa v takom počasí odparujú omnoho rýchlejšie. Preto je dôležité výrazne zvýšili pitný režim, predovšetkým o vody s obsahom solí, ako sú minerálky, pretože práve soli sa vo vysokom teple z nášho organizmu vyplavujú najviac. Ich nedostatok vedie k malátnosti a ak je ich v našich svaloch príliš málo, môžeme od veľkého tepla dostať dokonca svalové kŕče. Minerálky a stolové vody by sa preto mali stať v horúčavách základnou súčasťou nášho pitného režimu.
Pre deti je najvhodnejšia voda, zelené a ovocné čaje, alebo riedené ovocné džúsy. Najmä džúsy by ale nemali byť výrazne sladené, pretože budú zvyšovať pocit smädu. Káva, čierny čaj a všetky sladené nápoje, ako aj alkohol sú vo vysokom teple vyslovene nevhodné. Prehrievajú organizmus, vyvolávajú ešte väčší pocit smädu a v konečnom dôsledku mu vôbec nedodajú potrebné tekutiny.
Okrem nápojov vám pomôže dodržať pitný režim aj dužinaté šťavnaté ovocie, ako sú jahody, maliny, vodný melón, broskyne, uhorky, či citrusové plody. Rovnako dobre padne aj vlažná polievka.
Pozor, úpal!
Ak sa vy, alebo niekto vo vašom okolí pod vplyvom vysokých teplôt cíti malátny, nesústredený a neprítomný, okamžite ho posaďte do tieňa, podajte pohár vody s trochou soli a schlaďte mokrou vreckovkou alebo ľadom. Pokiaľ na dotyčného idú mdloby, okamžite ho položte na zem do ľahu a podoprite mu nohy. Čím ich bude mať vyššie, tým lepšie. V malých množstvách mu podávajte posolenú vodu, alebo iontový nápoj. Taktiež postihnutému schlaďte najmä hlavu. V prípade, ak stráca vedomie, zavolajte záchranku.
Ak máte pocit že sa vám točí hlava, vidíte rozmazane, je vám nevoľno, až na zvracanie a z vnútra celí horíte, pravdepodobne ste utrpeli úpal. Postup je podobný, ako pri mdlobe. Treba si ľahnúť, schladiť sa mokrými vreckovkami, alebo sa zabaliť do mokrej plachty a v postupných množstvách prijímať tekutiny bohaté najmä na soli. Ak príznaky úpalu neustupujú ani po pár hodinách chladenia, vyhľadajte lekársku pomoc.
Prílišné horúčavy majú na svedomí aj malátnosť, nechutenstvo k jedlu a celkovú unavenosť počas niekoľkých dní. Treba sa im brániť neustálim pravidelným pitným režimom a všemožným chladením. Preto v prípade teplého počasia nám nezostáva nič iné, len veľa piť a vyhýbať sa poludňajšiemu Slnku.
Napísala: Lucia Zimanová
FOTO: freedigitalphotos.net