Please enter banners and links.
O detské zúbky sa treba starať od momentu kedy sa predral von prvý. Mnohí rodičia však svoje dieťa vezmú k zubárovi až v školskom veku. Nezabúdajte však na to, že o mliečny chrup sa treba starať rovnako dôkladne ako o trvalý, pretože má rozhodujúci vplyv na vyrastanie „pevných“ zubov. Stomatológovia zo zahraničia sa zhodli na zaujímavom zistení – mliečne zuby nechávajú tým ďalším akýsi neviditeľný kód. Teda ak má vaše dieťa pokazené mliečne zúbky je dosť pravdepodobné, že nebudú zdravé ani tie trvalé.
Okrem toho najnovšie štatistiky poukázali na fakt, že práve naše deti majú najhoršie zuby v celej Európe; temer 70 % ratolestí vo veku 5 rokov trápia pokazené zúbky. Školáci majú v priemere 5 až 7 kazov.
Prvá návšteva zubára
Je chybou myslieť si, že treba prvý raz zaklopať na dvere zubára keď dieťa nastupuje do školy alebo škôlky. Už ďaleko predtým bolo na čase začať. Z prvého zúbka treba stierať mlieko a iné zvyšky stravy, a neskôr po predratí väčšiny mliečnych zúbkov, zájdite k zubárovi. A to aj v tom prípade, že dieťa nemá žiadne kazy, bolesti alebo iné problémy. Premiéru u stomatológa by ste mali stuhnúť do druhého roku veku dieťatka.
Ako často čistiť?
Ideálne by bolo čistenie zúbkov po každom hlavnom jedle (raňajkách, obede, večeri), no kvalitne ich prečistite aspoň večer. Samozrejme, každý rodič zažil nechuť detí k čisteniu zubov, a preto lekári odporúčajú spoločné čistenie s rodičmi, pustenie obľúbenej pesničky, kúpu veselej pestrej kefky, alebo zaviesť iný večerný rituál. V žiadnom prípade sa však nespoliehajte na to, že si ich dieťa umyje samo. Priemerné čistenie má trvať asi 3 až 5 minút.
Detská zubná kefka
Zubná kefka pre vaše dieťa by mala mať malú hlavicu veľkú do dvoch centimetrov v klasickom tvare. Dôležité sú najmä vlákna – tie musia byť z kvalitného syntetického materiálu a zarovnané rovno. Ideálna kefka má navyše iba jeden zväzok týchto štetiniek.
Meňte ju buď po troch mesiacoch tak, ako je to pri nás dospelých, alebo ak uvidíte ohnuté rozšuchorené vlákna. Ak nie je po ruke pomôže aj detská žuvačka ktorá aspoň odstráni väčšie zvyšky jedla po obede zachytené na zúbkoch.
Čistite podľa veku
Čistenie zúbkov by v skratke malo prebiehať nasledovne:
- do 3 rokov: z prvého prerezaného zúbka stierajte zvyšky mlieka a jedla gázou, nepoužívajte žiadne pasty pretože postačí iba čistá voda, čistenie robí výhradne rodič, vonkajšie plochy sa čistia pri zahryznutých zuboch, naraz horné i dolné zuby krúživými pohybmi;
- do 6 rokov: do veľkej miery asistuje rodič pretože je nutné zúbky po dieťati dočistiť, používa sa už aj jemná zubná pasta;
- od 6 rokov: dieťa si umýva zuby samo, rodič iba preventívne dohliada alebo podľa potreby dočistí, zvlášť sa čistí dolné i horné zuboradie, môžete striedať pastu pre dospelých s pastou pre deti;
- od 12 rokov: dieťa sin čistí zuby samo, používa sa už len pasta pre dospelých, môže sa začať príležitostné používanie medzizubnej kefky a zubnej nite.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net