Please enter banners and links.
Starší pamätníci tvrdia, že dnešná hektická doba ničí mnohé tradičné veci. A majú často krát pravdu. Mnohé, pre nás už nemoderné veci, mali svoje čaro. Ľúbostné listy k takým veciam určite patrili, no moderné dni ich vytlačili do zabudnutia. Namiesto nich si posielame strohé emaily alebo esemesky plné skratiek…
Malo to zmysel
Ľúbostným listom na počudovanie nepodľahli iba ženy, ale aj muži. Nemali problém písať o svojich citoch k žene a dnes sa k tomu hrdo hlásia. Písanie ich podľa vlastných slov bavilo pretože ním vedeli odhaliť svoje najtajnejšie túžby. Zároveň netrpezlivo čakali na odpoveď čo v nich vyvolávalo pocit radosti a príjemného napätia.
Možno by ste aj vy našli pri upratovaní nejaké zamilované listy po svojom starom otcovi ktoré venoval vzdialenej láske. Možno sa ani nevzali, no nechal si ich uschované na pamiatku kdesi na povale medzi ostatnými vecami z minulosti, ktoré si chcel zachovať spolu so spomienkami.
Podobne na tom boli aj ženy; tie si svoje časom zožltnuté listy od milencov či terajšieho manžela uchovávali zvyčajne hneď pri šperkovniciach alebo na tajných miestach v skrini. Hrial ich pri srdci pocit, že ak sa vyskytnú hádky, nezhody a problémy budú mať čosi, čo im po prečítaní dodá stratenú energiu. Listy boli dôkazom lásky a silnou oporou.
Zaujímavá história
Zamilované listy sa posielali viac ako 300 rokov a podľa historikov zanikli približne pred 15 rokmi kedy klasické poštové služby vytlačila elektronická pošta a mobil. Prvé písomné vyznania lásky boli posielané okolo sedemnásteho storočia najprv medzi obyčajnými ľuďmi. Zvykli byť príjemné navoňané parfumom alebo rovno písané na voňavý papier aby sa dotyčná osoba potešila nielen slovám, ale i vôni.
Listy žien boli údajne zdržanlivejšie, nežnejšie a menej jednoznačné. Naopak, listy od mužov zvykli byť priamočiare, odvážne a opisovali otvorene city dotyčného muža. Slúžili mladým nielen na „zbalenie“ partnera/partnerky, ale najmä na utuženie vzťahu ak boli milenci od seba odlúčení z rôznych dôvodov.
Psychológovia zastávajú názor, že takýto druh korešpondencie poskytoval človeku akúsi reflexiu vlastných pocitov pretože sa pri písaní bolo treba zamyslieť nad tým, čo cítime. Vďaka tomu dotyčný viac chápal samého seba, vyjasnil si svoj vzťah nielen k adresátovi, ale i k sebe samému.
My už nemáme čas na „hlúposti“
Mobilní operátori odhadujú, že každá tretia esemeska má sexuálny podtón. Obvykle začína opatrne, no postupne padajú zábrany a medzi zákazníkmi lietajú otvorené sexuálne vyznania. Tie však podľa psychológov nemajú absolútne nič spoločné s vyznaním a nesúvisia ani s láskou.
Ľúbostné listy vniesli do vzťahu dvoch ľudí pozitívnu energiu, povzbudenie, nádej, romantiku a v neposlednom rade obsahovali cenné posolstvo lásky o tom, že daného človeka potrebujeme a záleží nám na ňom. A presne to je pre fungujúci vzťah podstatné. Emaily či textové správy posielané mobilom tento nádych lásky nenahradili a ani nikdy nemôžu nahradiť. Na takéto „trápne“ vyznania nemáme čas, čo je v konečnom dôsledku dôvod pre ktorý sa už listy nikdy nevrátia.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: koratmember