Intímna hygiena počas menštruácie

Please enter banners and links.

Zorientuje sa v intímnej hygiene a naučte sa správne si vybrať vložky, tenké intímky alebo tampóny. Šetriť sa skutočne neoplatí.

 

Menštruačné vložky

Vložky sú už dlhé desaťročia klasickou ochranou mnohých žien. Prednosť majú rozhodne neparfumované vložky pretože nikdy neviete ako zareaguje vaša pokožka. Dobrou voľbou sú aj tzv. ekovložky – ide o moderné vložky ktoré neobsahujú plasty, parfumy a nie sú bielené chlórom. Ich hlavnou nevýhodou je však o čosi vyššia cena.

Nech už budete používať akýkoľvek typ vložiek (dlhé na noc, s krídelkami, bez krídelko či iné) majte na pamäti, že ich treba meniť aspoň každé štyri hodiny. Pri silnom krvácaní aj častejšie.

Rozhodne nepoužívajte menštruačné vložky pri inkontinencii lebo nie sú v žiadnom prípade vhodné na každodenné nosenie. Rozumné je navštíviť lekára ktorý stanoví vašu diagnózu presnejšie a odporučí vám správny typ vložiek ktoré budú priedušné a jemné k pokožke.

 

Tampóny

Možno sa budete čudovať, ale tampóny tu boli skôr ako vložky. Kedysi ženy v snahe zastaviť krvácanie používali údajne drevené kolíky obalené do jemných listov; a to sú predchodcovia dnešných tampónov.

Sú vhodné v prvom rade vtedy, ak vás netrápia žiadne gynekologické ťažkosti. Pokiaľ nejaké máte radšej sa ich vzdajte aspoň po dobu kým sa úplne nepreliečite. V opačnom prípade by ste si mohli prihoršiť.

Na začiatku a na konci menštruácie vám postačia malé tampóny, v strede cyklu voľte väčšie. Počas veľmi silného krvácania a v noci odložte radšej tampóny bokom a zostaňte verná tradičným vložkám. Dĺžka zavedenia jedného tampónu nezávisí od jeho veľkosti, teda či máte väčší alebo menší meňte ho aspoň po šiestich hodinách, inak si privodíte nepríjemnú infekciu.

Bežné menštruačné tampóny nepoužívajte pri návšteve kúpaliska, plavárne, bazéna či iného podobného zariadenia aj keď ste to možno niekde čítali v babských radách. Rozhodne vás pred infekciou preventívne neochránia pretože majú tendenciu vsiaknuť tekutinu (práve preto dokážu absorbovať krv), a tak by vám problémy skôr privolali. Na to sú určené plavecké tampóny alebo roztoky na výplach.

 

 

Intímky

Tenké diskrétne intímky sú vhodné pokiaľ nie ste po gynekologickej stránke celkom v poriadku a trápia vás silnejšie výtoky, prípadne dlhšie cestujete a nemáte možnosť vymeniť si bielizeň. Aj napriek tomu, že drogérie či lekárne ponúkajú rozličné typy (extra priedušné, jemné, voňavé a pod.) by nemali byť každodennou súčasťou vašich nohavičiek. Hrozia vám totiž gynekologické zápaly a alergie.

Nespoliehajte sa na to, že ich netreba často meniť iba preto, že nevidíte na ich povrchu znečistenie. Meňte ich minimálne každé 3 hodiny.

 

Toaletný papier

Áno, aj on je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou vašej intímnej hygieny a neoplatí sa vyberať si tie najlacnejšie značky. Vôbec nepoužívajte kotúče recyklovaného papiera kde vidíte už aj voľným okom tvrdé pichľavé čiastočky. Môžete si dokonca spôsobiť malé ranky.

Vynechajte alebo aspoň na minimum obmedzte parfumovaný alebo farebný toaletný papier. Podľa gynekológov si ním iba privodíte nepríjemné svrbenie a rozličné alergické reakcie.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: luigi diamanti