Zoznámte sa s rakytníkom

Please enter banners and links.

Počiatky pestovania rakytníka siahajú údajne až do sibírskych oblastí, kde bol mimoriadne populárny. Neskôr ho objavili liečitelia z Mongolska a tí ho neskôr preslávili v Číne. Dnes ho poznáme aj my a vďaka bohatému obsahu prospešných látok môžeme pomáhať svojej vitalite a zdraviu. Prečítajte si o ňom viac a dozviete sa aj ako to, ako ho treba pestovať.

 

Využijete naozaj všetko

            Z rakytníka zužitkujete doslova všetko, takže nič nepôjde nazmar. Jeho listy a konáre obsahujú alkaloidy, ktoré naše telo následne mení na dôležitý serotonín pôsobiaci proti depresiám. Zo sušených konárov a listov tak môžete pripraviť nálevy vhodné aj pri liečbe nádchy a chrípky. Samotné plody sú na konzumáciu vynikajúce aj samostatne bez úpravy – podporia vaše trávenie, stimulujú výkon, posilnia imunitu a znížia cholesterol. Plody tiež vedia regulovať krvný obeh. Kôra je rovnako užitočná, pretože extrakt z nej pomáha bojovať proti rakovine. Často sa tiež tento extrakt pridáva do šampónov a balzamov na vlasy nakoľko ich spevňuje.

 

Úžasný krík pre zdravie

            Vyššie sme spomenuli len základnú charakteristiku a využitie jednotlivých častí, no prospieva nám aj inak. Jeho plody zoskupujú viac ako 190 výživných prvkov a v porovnaní s citrusovými plodmi obsahuje až 25-krát viac vitamínu C. ďalej bolo zistené, že sa v plodoch nachádzajú esenciálne mastné kyseliny omega-3, 6, 9 a dokonca i vzácna omega-7. Okrem toho dodáva telu betakarovén, cenný lykopén a zeaxantín. Rakytník je tiež považovaný za antioxidant.

V skratke by sa dalo zhrnúť, že rakytník posilní imunitu, pomôže tráveniu, podporuje naše srdce, stará sa o pevnosť ciev, zlepšuje koncentráciu a pomáha pri strese. Pravidelná konzumácia zlepší elasticitu pleti a kože, extrakt z kôry oživí vlasy a nechty. Pleťové vody a masky s rakytníkom majú tendenciu pleť hydratovať, upokojovať a spomalia proces starnutia pleti. Samozrejme musí ísť o prírodnú kozmetiku s vysokým obsahom čistého rakytníka.

 

Olej z rakytníka

            Obľúbená nie je len kozmetika, čaje, plody a rôzne iné prípravky z rakytníka, ale tiež oleje. Tie najlepšie sú lisované za studena (príliš dlhá tepelná úprava by mohla zničiť prospešné látky). Olej z rakytníka sa používa napríklad na zlepšenie pokožky, na zahojenie drobných rán a pri vnútornom použití stimuluje látkovú výmenu v bunkách čím ich čistí. Bolo dokázané, že kvalitný olej urýchli rekonvalescenciu tkanív po operácii.

Oleje sa robia buď z dužiny (vtedy je olej vyváženým zdrojom nenasýtených a nasýtených kyselín s obsahom sterolov a karotenoidov, obsahuje tiež vitamíny), alebo zo semienok (taký olej má vyšší obsah nenasýtených kyselín a je bohatý na vitamín K), prípadne z bobúľ (vysoký obsah prospešného vitamínu E).

 

Chcete ho pestovať?

            Rakytník je krík dosahujúci najviac štyri metre a je schopný prežiť aj v drsných podmienkach. Udrží sa čulý v piesočnatej pôde, na útesoch a nevadí mu ani zima. Starostlivosť preto nie je vôbec náročná, avšak myslite na to, že ide o dvojdomý krík (vysádza sa samček a samičky). Prvé plody sa urodia o tri roky. V čase zakoreňovania ho častejšie zavlažujte, približne do prvého roka mu pomôžte fosforečným hnojivom.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com