Záhradka na okne

Please enter banners and links.

Nie každý z nás má možnosť vlastniť záhradku, ak už nebýva rovno v rodinnom dome. Napriek tomu však aj tí, ktorí majú maximálne logie či balkóny, si môžu na svojim okne vypestovať napríklad prísady do polievok či omáčok, ktoré budú vždy čerstvé. A ich výhoda? Budú k dispozícii skoro celý rok!

 

Jednoduchosť a šikovnosť

Pestovanie byliniek a  koreňových rastlín doma na parapete či balkóne je pri tom omnoho jednoduchšie, ako sa starať o väčšinu izbových rastlín. Väčšinou nič špeciálne nepotrebujú, len trochu poliať, dostatok slnka a tepla. Vo vnútri pri pravidelnom zalievaní vydržia aj celý rok a tak si napríklad čaj z čerstvej medovky môžete vychutnať aj uprostred tej najtreskúcejšej zimy. Rovnako dlho vydržia vo vnútri rásť aj koreňové priesady, napríklad petržlen, rozmarín, bazalka alebo zeler.

Najjednoduchšími na pestovanie doma sú jednoznačne bazalka, veľmi nenáročná pažítka a absolútne jednoduchá žerucha. Najmä sadenie a pestovanie žeruchy môže byť aj zábavou pre deti. Stačí pri tom trochu navlhčenej vaty a semiačka. Deti sa môžu zabaviť tým, že si ju vysadia napríklad do tvaru srdiečka. Žerucha do pár dní vyrastie a je bohatým zdrojom vápniku v zeleninových šalátoch, alebo na chlebíku s maslom.

 

Do čaju aj do hrnca

Výhodou takejto záhradky v v črepníku na okne je, že vždy máte po ruke čerstvé a hlavne overené bylinky, pri ktorých sa nemusíte báť, akú diaľku si k vám do kuchyne prešli. Do varenia sa oplatí pestovať najmä bazalku, rozmarín, zeler, petržlen pre jeho vňať, ale určite sa popasujete k svojej spokojnosti aj s tymianom, alebo oreganom. Pre čerstvé chutné domáce čaje sa na vašom okne určite môžu usadiť materina dúška, ktorá zároveň rozvonia celý domov, nenáročná medovka, mäta, ale napríklad aj všestranný pomocník do čaju aj do varenia šalvia.

Pokiaľ by ste chceli bylinky pestovať na balkóne, odporúčajú sa väčšie črepníky, do ktorých v dostatočnej vzdialenosti môžete nasadiť aj viacero byliniek. Pre nižšie rastlinky, ako sú materina dúška, medovka alebo bazalka bude vhodný nízky, ale za to široký črepník. Na dno črepníku vždy nasypte menšiu vrstvu štrku a až na ňu substrát. Inak si bylinky nevyžadujú väčšiu starostlivosť.

 

Trochu exotiky

Okrem byliniek a korenín vám na okne a balkóne môžu rásť aj domáce citróny, pomaranče, alebo jahody. Jahody si vyžadujú veľké črepníky a musíte rátať s tým, že sú popínavé, takže sa budú ťahať na všetky strany. Pre trochu estetickosti ich stačí vyviazať do výšky, zároveň tak môžu aj viacej zarodiť. Balkónové jahody sú vôňou, vzrastom aj chuťou veľmi podobné jahodám lesným – sú síce drobné, ale veľmi aromatizujúce výraznej chuti.

Na balkóne sa bude dariť aj niektorým druhom zeleniny ,napríklad kríkovým paradajkám, alebo malým uhorkám. Vyžadujú si však o čosi väčšiu starostlivosť, takže prvý rok nemusí byť úroda až taká dobrá.

 

Každý balkón sa môže premeniť na malý, súkromný zelovoc. Výhodou je, že z takejto súkromnej záhradky máte plody, o ktorých pôvode a čistote ste si na sto percent istí, že sú zdravé a nezávadné.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: Graeme Weatherston